IFJ: Porast zatvaranja novinara u svijetu

TANJUG
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Pixabay

BRISEL- Sloboda medija i 2021. godine bila je na meti napada širom svijeta, navodi se u novom izveštaju Međunarodne federacije novinara (IFJ), koji je danas objavljen. IFJ navodi da se tokom 2021. ukupno 365 novinara našlo iza rešetaka u poređenju sa 235 prethodne godine, preneo je AP.

"Svijet treba da se probudi zbog sve većeg kršenja prava novinara i medijskih sloboda širom svijeta", rekao je generalni sekretar IFJ Entoni Belendžer. Izveštaj je objavljen uoči obilježavanja Dana ljudskih prava, navodi agencija.

U Kini se iza rešetaka nalaze 102 novinara, u Turskoj 34, Belorusiji i Eritreji 29, Egiptu 27 i Vijetnamu 21. Belendžer je rekao da su napadi na novinare prevazišli pretrpljene lične gubitke i da su uticali na društvo u cjelini. "Oni, takođe, ukazuju na kršenje osnovnog prava ljudi na pristup tačnim, objektivnim i poštenim informacijama kako bi mogli da donose pravilne izbore o javnim poslovima'''', istakao je on.

S obzirom da su preostale tri nedjelje do kraja godine, ukupan broj smrtnih slučajeva novinara tokom obavljanja dužnosti trebalo bi da bude manji ove godine, s obzirom da je do sada preminulo 45 novinara dok su izveštavali, u poređenju sa ukupno 65 prošle godine.

U Avganistanu je ubijeno devet novinara dok su izvještavali, u Meksiku osam, Indiji četiri i Pakistanu tri. IFJ sa sedištem u Briselu predstavlja 600.000 medijskih radnika iz 187 sindikata i asocijacija u više od 140 zemalja.


 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.