Azerbejdžan kupuje rafineriju u Italiji, udvostručuje naftne kapacitete na Mediteranu

D.G.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ilustracija

BAKU -Azerbejdžan će kupovinom rafinerija u Italiji gotovo udvostručiti rafinerijske kapacitete u mediteranskoj regiji, na 22 miliona tona godišnje, naglasio je predsjednik Ilham Alijev.

Ova vijest predstavlja značajan strateški zaokret na energetskoj mapi Evrope. Azerbejdžanski SOCAR ovim potezom prestaje biti samo dobavljač sirovina i postaje jedan od ključnih prerađivača i distributera na Mediteranu.

Evo kratkog pregleda ključnih činjenica iz ovog sporazuma:

Strateški brojevi transakcije

  • Predmet kupovine: 99,82% udjela u kompaniji Italiana Petroli (IP) od API Holdinga.
  • Procijenjena vrijednost: Između 2,5 i 3 milijarde evra.
  • Novi kapacitet: Ukupno 22 milijuna tona godišnje (zajedno s turskom rafinerijom STAR).
  • Infrastruktura: Preuzimanje mreže od preko 4.500 benzinskih postaja u Italiji.

Zašto je ovo važno?

  1. Vertikalna integracija: SOCAR više ne ovisi samo o prodaji sirove nafte. Posjedovanjem rafinerija u Italiji (Ankona, Trecate), oni kontroliraju cijeli proces — od bušotine u Kaspijskom jezeru do rezervoara automobila u Italiji.
  2. Energetska sigurnost EU: Evropska komisija je odobrila prodaju jer SOCAR trenutno ima "ograničenu tržišnu poziciju" u EU, što znači da se potiče konkurencija i diverzifikacija izvora, smanjujući ovisnost o drugim tradicionalnim dobavljačima.
  3. Širenje utjecaja u regiji: Azerbejdžan se ovim pozicionira kao nezaobilazan partner ne samo za Italiju, već i za širu regiju, uključujući i Hrvatsku gdje već surađuju s PPD-om i MET grupom.

Zanimljivost: Rafinerija STAR u Turskoj, koja je dio ovog energetskog lanca, dizajnirana je tako da može prerađivati različite vrste nafte, uključujući i azerbajdžansku "laku" naftu, ali i ruski Urals, što SOCAR-u daje ogromnu fleksibilnost.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.