Foto: Suđenje Simoviću i Kaliniću 1. juna
BEOGRAD - Portparol i sudija Specijalnog suda u Beogradu Maja Kovačević rekla je da je početak ponovljenog suđenja za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića pripadnicima "zemunskog klana" Milošu Simoviću i Sretku Kaliniću zakazan za 1. jun.
Ona je dodala da je glavni pretres zakazan za 2. i 3. jun, kada bi Kalinić i Simović trebalo da iznesu svoju odbranu, prenose srpski mediji.
Kovačevićeva, koja je i član sudskog vijeća koje će ponovo suditi "zemuncima", podsjetila je da im je sud odobrio ponavljanje procesa pošto su obojica bili u bjekstvu više od sedam godina, pa su u odsustvu pravosnažno osuđeni na po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera.
Kalinić i Simović su osuđeni zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih djela u procesu protiv "zemunskog klana" na po 40 godina zatvora, a ponovljeno suđenje za ta krivična djela biće naknadno zakazano.
Prema njenim riječima, postupci će biti ponovljeni samo u odnosu na njih dvojicu, ali ne i u odnosu na ostale osuđene.
Kalinić i Simović će imati pravo u toku suđenja da predlažu dokaze, postavljaju pitanja svjedocima i traže eventualno svjedočenje.
Tako bi na tim suđenjima ponovo mogli da svjedoče i već osuđeni za ubistvo premijera i krivična djela "zemunskog klana", počev od Milorada Ulemeka Legije, Zvezdana Jovanovića i drugih, a mogli bi da budu saslušani i svjedoci saradnici Ljubiša Buha Čume, Dejan Milenković Bagzi i Miladin Suvajdžić, a svjedok saradnik Zoran Vukojević Vuk ubijen je u junu 2007. u Zemunu.
Miloš Simović je 10. juna prošle godine uhapšen na graničnom prelazu između Hrvatske i Srbije, poslije više od sedam godina od ubistva premijera Đinđića. Kalinić je 8. juna prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, a 25. avgusta izručen Srbiji. Simović se nalazi u požarevačkom zatvoru Zabela, gdje služi višedecenijsku kaznu zatvora, dok je Kalinić u Okružnom zatvoru u Beogradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.