Proces montiran, srž u Koštuničinom kabinetu

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Proces montiran, srž u Koštuničinom kabinetu

BEOGRAD - Proces koji se u Srbiji vodi protiv mene, zbog šverca cigareta i zloupotrebe položaja je montiran i ima političku pozadinu, a srž problema je u kabinetu bivšeg premijera Vojislava Koštunice.

Rekao je to juče za B92 biznismen Stanko Subotić Cane, a razgovor s njim snimljen je u Ženevi, gdje trenuto boravi.

On tvrdi da mu od početka procesa nije omogućeno da se adekvatno brani. Specijalni sud odbio je nedavno jemstvo od pet miliona evra, koje je Subotić ponudio, što on vidi kao činjenicu da pravosuđe ne želi da on prisustvuje procesu.

Subotić je rekao da su od početka vođenja tog procesa i pretprocesnih radnji, koje su preduzimane protiv njega, vršene protivpravne radnje.

- Godine 2000. bio sam oficijelni i zvanični distributer za region Balkana. Dok sam bio u Beogradu, imao sam firmu koja se bavila legalno tim poslom, bila registrovana za to, imala na dva granična prelaza dva maloprodajna objekta, imala pravo za veleprodaju unutar zemlje, imao sam već tu privilegiju da sam imao kompaniju koja je imala sve licence za legalno obavljanje te delatnosti - rekao je Subotić.

On se upitao koji bi njegov motiv bio 95/96. da kreira organizovanu kriminalnu grupu koja će se baviti švercom cigareta i krijumčarenjem, a da pored toga paralelno ima kompaniju koja se zvanično bavila time.

Subotić tvrdi da sudski postupak protiv njega ima političku pozadinu, a da je srž problema u kabinetu tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice.

- Prva situacija u kojoj sam se našao u javnoj osudi su članci hrvatskog "Nacionala", koji je osvanuo u proleće 2001. godine i dva političara koji su bili napadnuti zajedno sa mnom su Zoran Đinđić i Milo Đukanović. Nemojte mi, molim vas, reći da to nije politički povod i da iza toga nije stajala neka politička grupacija. Da sam ja izvršio neko krivično delo, sa mnom je lako bilo završiti posao. I ja sam, znači, bio lice koje je bilo ucenjivano od strane ljudi koji su objavili prvi članak o meni - Ratko Knežević, Ivo Pukanić i novine "Nacional" - rekao je Subotić.

Objašnjavajući posao kupovine "Večernjih novosti", Subotić je rekao da je na poziv premijera Đinđića došao u Srbiju i počeo kontakte sa medijskom kompanijom VAC, a da je VAC-u pri pokušaju privatizacije "Novosti" jasno poručeno da se to može obaviti jedino preko Miroslava Miškovića i Milana Beka.

- Oni su pokušavali da kupe akcije "Večernjih novosti", ali to nikako nije moglo da se završi do kraja. Onda su meni dali mandat da to završim i ja sam angažovao advokatsku kancelariju. Ja nisam hteo da kupio "Novosti", hteo sam da kasnije budem distributer, ali Koštuničin kabinet to nije želeo. I onda se pojavljuje Miša Beko - kazao je Cane.

On je rekao da mu je pri kupovini pomogao Dragi Mićović, kum Dejana Mihailova.

- Rekao mi je uslove, da se trgovina obavi preko Miroslava Miškovića i Miše Beka. To je bio reket države. Predlog sam preneo predstavnicima VAC-a, zatim me je Mićović odveo kod Miškovića. Iz njegove kancelarije su u tom momentu izlazili Mihajlov i šef Koštuničinog kabineta. Dogovor je bio da se kupovina obavi i u roku od 90 dana da se akcije prebace na mene, a zatim na VAC. U VAC-u su mi, međutim tvrdili da to nije moguće, da Vlada Srbije njima govori da će akcije biti prodate samo na tenderu - rekao je Subotić.

Dan poslije poništavanja tendera, kako kaže Subotić, Mićović je ponovo došao kod njega i rekao da su Mišković i Beko jedini put da VAC preuzme "Novosti".

- Napravili smo ugovor, angažovali kompaniju, koja je trebalo da preuzme akcije, VAC je uplatio 24 miliona evra, a ja sam dao garancije. Mišković i Beko su tim novcem kupili "Novosti" i deponovali akcije na svoje kompanije. Posle tri meseca su bili u obavezi da VAC-u predaju akcije, ali nisu. Oni se danas javno pojavljuju kao vlasnici i ne stide se da to priznaju - rekao je Subotić.

Mišković i Beko

Cane tvrdi da su Miroslav Mišković i Milan Beko uticali na podizanje krivične prijave protiv njega i da su odgovorni za njegove nedaće.

Subotić je, kako kaže, bio prisiljen da poslovno sarađuje sa Miškovićem i Bekom, te da su ga oni prevarili i kasnije uticali na podizanje krivične prijave protiv njega. On ih je nazvao "zlom Srbije". On navodi je sa Milanom Bekom imao poslovni odnos koji je trajao i poslije podizanja optužnice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.