Foto: Prijetnje zbog Insajdera
BEOGRAD - Nezavisno udruženje novinara Srbije saopštilo je u petak da je Evropska federacija novinara izrazila zabrinutost zbog prijetnji autorima emisije "Insajder", koja se bavi finansijskim zloupotrebama u rudniku "Kolubara".
EFJ je tim povodom uputio pismo predsjedniku Srbije Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću u kojem je podržao zahtjeve NUNS-a da policija otkrije ko stoji iza prijetnji smrću autorima te emisije.
Federacija u pismu podsjeća da su u serijalu "Insajder", prikazanom krajem januara i početkom februara, objavljeni rezultati novinarskih istraživanja pod nazivom "Prevara veka", u kojima se otkriva da je kroz različite vrste zloupotreba u posljednjih osam godina iz "Kolubare" na privatne račune prebačeno više od 130 miliona evra.
- Izuzetno smo zabrinuti što su, poslije prikazivanja serijala "Insajder", novinarima i TV kompaniji koja ga je proizvela upućene prijetnje. Ovo je neprihvatljivo, jer novinarstvo jeste i mora biti četvrti stub demokratije, a istraživačko novinarstvo je veoma važno oruđe za otkrivanje istine - smatra EFJ.
EFJ podsjeća da su u Lazarevcu, sjedištu "Kolubare", u februaru nepoznate osobe oblijepile ulice posterima koji predstavljaju umrlice autora "Insajdera".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.