Policajac ubijen džbog prijetnji da e uhapsiti Tačija

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Policajac ubijen džbog prijetnji da e uhapsiti Tačija

PRIŠTINA - Enver Zumberi je bio riješen da uhapsi Tačija po postavljanju na funkciju prvog policajaca kosovske policije, ali ga je prestigla smrt od snajpera, za šta su odmah optuženi Srbi, za kojima je i izdata potjernica.

- Zatvoriću ja tebe kad-tad! Obećavam ti to! - poručio je svojevremeno bivši pripadnik specijalne policije ROSU kosovskom premijeru Hašimu Tačiju.

Dvije sedmice pošto je uputio ove rečenice policajac Enver Zumberi, pripadnik jedinice ROSU, ubijen je u blizini sela Zupče, u akciji koju je naredio baš Hašim Tači.

Zumberi je sedmicama prije nego što je pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen na barikadama na sjeveru Kosova javno govorio da Hašima Tačija treba uhapsiti, da za to ima pregršt dokaza i da će se to desiti čim pređe na novu funkciju, prenose srpski mediji.

- Trebalo je za nekoliko sedmica da bude unaprijeđen i imao bi odriješene ruke da sprovede u djelo ono što je i namjeravao - otkriva izvor iz EULEX-a.

Međutim, 26. jula ove godine, kosovski policajac, koji je javno iznosio tvrdnje da je Tači kriminalac, ranjen je prilikom koškanja u blizini sela Zupče, u Ibarskoj klisuri. Po izbijanju incidenta, kako je prenijela prištinska štampa, on je prebačen u bolnicu, gdje nije ni operisan zbog "teškog stanja", i preminuo je od zadobijenih povreda. Prva vijest koja se pojavila bila je da ga je ubio neki od kolega, navodno slučajno, u panici.

Tu priču potvrdio je i nezvanični balistički nalaz NATO za metak kalibra 5,56 mm, koji koriste pripadnici jedinica ROSU. Ipak, za njegovu smrt ekspresno su optužena šestorica Srba. Izdata je potjernica, a međunarodna zajednica je spremno prihvatila optužbe na račun dežurnih krivaca - Srba - zanemarujući činjenicu da je ubistvom jednog od rijetkih ljudi koji su se usudili da javno govore o kosovskom premijeru kao kriminalcu Tači zapravo osiguravao svoju poziciju neprikosnovenog vladara Kosova.

Prema svjedočenju Ratomira Božovića, jednog od šestorice Srba koji su optuženi da su pucali na Albance, tog 26. jula zapravo su pripadnici ROSU prvi počeli paljbu.

- Stigao sam da otvorim vrata i bacim se napolje, pravo u klisuru. Pukim slučajem nisam slomio vrat. Kad se pucnjava okončala, popeo sam se i video da su tri naša vozila, a moje je bilo prvo, izbušena kao sito i neupotrebljiva. Nikakvog uviđaja nije bilo, a kola smo dali na otpad - ispričao je Božović.

Tači kao kriminalac

Osim ubijenog policajca, među rijetkima na Kosovu koji su se javno suprotstavili premijeru jesu članovi opozicije. Fljorin Krasnići iz pokreta Samoopredjeljenje kaže da, ako se pogleda Tačijev luksuzan stil života, lako je shvatiti da on ne živi od mjesečne zarade, "nego se bavi i biznisom i kriminalnim aktivnostima".

- Tači dolazi na sjednice kosovske skupštine noseći 'Ermesove' kravate, koje koštaju od 300 do 500 evra. Samo kriminalac ili biznismen milijarder može sebi da priušti takve kravate - ističe Krasnići i dodaje da je uvjeren da Tači spada u prvu kategoriju i da 'čitav svijet zna da je on običan kriminalac'. Štaviše, on tvrdi da ima dokaza da je Tači umiješan u organizovani kriminal.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.