Omogućen prolaz KFOR-u

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Omogućen prolaz KFOR-u

ZUPČE - Dogovor koji su postigli predstavnici opština sa sjevera Kosova sa KFOR-om počeo je da se primjenjuje, tako da su oslobođenom saobraćajnom trakom u mjestu Zupče, sa koje je barikada uklonjena, prošla u pratnji policije vozila švajcarskog KFOR-a.

- KFOR smatra da je delimično uklanjanje barikada na severu Kosova pozitivan korak, ali zahteva "bezuslovnu" slobodu kretanja za svoje vojnike, pripadnike misije EULEX i drugih institucija i građane - izjavio je portparol KFOR-a Uve Novicki u telefonskoj izjavi RTS-u.

Iako je otvaranje jedne kolovozne trake dobar korak u pravom smjeru, KFOR zahtijeva bezuslovnu slobodu kretanja za KFOR, misiju EULEX, druge institucije i građane. KFOR-ov tim za vezu i nadgledanje obilazio je puteve na sjeveru Kosova da bi provjerio prohodnost.

Predsjednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić rekao je švajcarskim vojnicima da je, kao što je najavljeno, oslobođena jedna traka za prolaz KFOR-a, kako bi mogla da snabdijeva svoje jedinice i izvrši zamjenu vojnika.

- Nadam se da će KFOR poštovati našu odluku i da je neće zloupotrebiti. Ponavljam da EULEX neće moći da prolazi dok se ne dogovori sa Beogradom, odnosno dok se ne reše nesporazumi - rekao je Ristić, napomenuvši da to znači da EULEX treba da prestane da prevozi kosovske carinike na administrativne prelaze.

On je rekao da će građani i dalje ostati na barikadama i da će pratiti situaciju.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović rekao je da uklanjanje dijelova barikada predstavlja prvi korak ka smirivanju situacije na sjeveru Kosova i Metohije, i da je dijalog jedini put za rješavanje problema na Kosmetu.

- I pripadnici EULEX-a će moći neometano da prolaze do administrativne linije ukoliko se vrate na statusno neutralnu poziciju - kaže Mihajlović.

Građani su juče uklonili dio barikade u Zupču i tako oslobodili jednu saobraćajnu traku za prolaz vojnika KFOR-a. Barikada na Jarinju je, takođe, uklonjena i oslobođena je jedna kolovozna traka za prolaz KFOR-a.

Barikade u mjestima Jagnjenica i Rudare nisu uklonjene, Srbi i dalje dežuraju, prateći šta se dešava na saobraćajnicama koje su djelimično oslobođene.

Oliver Ivanović

Djelimično propuštanje vozila KFOR-a sigurno će spustiti tenzije, smatra državni sekretar Oliver Ivanović i kaže da je to dobar preduslov da se razmišlja i o mogućnosti da ista prava uživa i EULEX.

- Nije njihov zadatak da transportuju ili uvode u posao kosovske institucije, nego da pruže opštu i pravnu sigurnost, omoguće rad pravosudnih organa i vode računa o sprovođenju CEFTA sporazuma - rekao je Ivanović agencijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.