Odustajemo od Ganića i Purde, a Srbe hapse

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Odustajemo od Ganića i Purde, a Srbe hapse

BEOGRAD - Zamjenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je u petak da se poslije odustajanja od gonjenja hrvatskog državljanina Tihomira Purde u Srbiji postavlja pitanje šta je sa Srbima optuženim u Hrvatskoj bez dokaza o njihovoj odgovornosti za ratne zločine.

Dačić je rekao da je neprihvatljivo da se hapšenja Srba smatraju normalnim, a hapšenja osoba drugih nacionalnosti karakterišu kao politički proces, javili su srpski mediji. 

- Treba da se ponašamo kao i druge države i siguran sam da ćemo se tako i ponašati. Ne možemo da odustajemo od Ganića, Purde, a da pri tom na stotine naših građana bude na optužnicama - rekao je Dačić.

On je dodao da država mora da brine o svim svojim građanima i ukazao da se nekoliko stotina Srba u Hrvatskoj nalazi na listama osumnjičenih za ratne zločine i pored nedostataka dokaza o njihovoj odgovornosti.

- Mi to ne možemo da uradimo u dogovoru sa hrvatskim vlastima, ali valjda postoji neki reciprocitet i korektnost u političkim odnosima i diplomatskim kanalima. Odustajanje od gonjenja Purde mora da bude praćeno isto tako žestokim postavljanjem pitanja šta je sa Srbima koji su tamo optuženi - rekao je Dačić.

Potpredsjednik Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić rekao je u petak da je Srbija poražena i ponižena postupkom najviših državnih organa koji su obustavili krivično gonjenje Tihomira Purde.

Vučić je upitao da li izvršenje zločina ima veze sa dobrosusjedskim odnosima, kao što su rekli predstavnici Ministarstva pravde Srbije i znači li to da zločince ne treba goniti zbog toga.

Hrvatski državljanin Tihomir Purda uhapšen je 5. januara u BiH po potjernici Srbije koja ga je teretila za ratni zločin u Vukovaru 1991, a u četvrtak je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije odustalo od krivičnog gonjenja.

Narko-kriminal

Kada je riječ o kriminalu, Dačić je kazao da je organizovani narko-kriminal i dalje jedan od najzastupljenijih oblika organizovanog kriminala u Srbiji.

Na godišnjem sastanku MUP-a Srbije, prema njegovim riječima, u 2010. godini otkriveno je ukupno 35 kriminalnih grupa različitog stepena organizovanosti, od kojih se 18 bavilo prodajom heroina, a uhapšene su 192 osobe, prenose srpski mediji. U Srbiji je u 2010. godini ukupno počinjeno 100.401 krivično djelo, što je za 1.213 krivičnih djela manje nego u 2009. godini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.