Foto: Na području centralne Srbije uhapšeni pripadnici KPS-a VIDEO
Beograd - Pripadnici Žandarmerije jutros su u 10:30 časova uhapsili dva pripadnika Kosovske policijske službe u rejonu Merdare, izjavio je ministar policije Ivica Dačić.
Uhapšeni su imali dvije automatske puške, dva pištolja i specijalnu opremu za mjerenje daljine.
Ministar Dačić je naglasio da je to (upad dvojice pripadnika KPS) drastično narušavanje Vojno-tehničkog sporazuma potpisanog u Kumanovu 1999. godine.
“Šta oni traže na teritoriji centralne Srbije i po kom je to sporazumu?”, upitao je Dačić i dodao da Srbija takve postupke neće tolerisati.
Uhapšeni su Šukre Binaku i Sami Bećiri, rekao je Dačić novinarima u Palati Srbija, nakon sastanka s porodicama srpskih policajaca iz Kosovskog Pomoravlja, koji su danas odlukom Vrhovnog suda Kosova pušteni iz pritvora u Prištini i Gnjilanu, gdje su bili od 25. februara, kada su uhapšeni zbog sumnje da su podrivali ustavni poredak Kosova.
Ministar je pozvao UNMIK, KFOR i EULEX da se izjasne o tom događaju i istakao da će svako ko na taj način povređuje Vojno-tehnički sporazum iz Kumanova biti lišen slobode.
“Ne može tako sa Srbijom, to je prevazišlo svaku meru. Šta bi bilo da su naši žandarmi prešli tamo i da su uhapšeni na Kosovu? Verovatno bi već zasedao Savet bezbednosti UN”, naglasio je Dačić.
“Žandarmenrija je u redovnom obilasku administrativnog prelaza zatekla dva lice albanske nacionalnosti. Po vojno-tehničkom sporazumu iz 1999. godine u rejonu administrtivne linije sa autonomnom pokrajinom Kosovom i Metohijom, mogu da se kreću samo jedinice KFOR-a, vojske Srbije i MUP-a Srbije. Nadležno Tužilaštvo je obavešteno o uhapšenim licima”, kaže za B92 komadant Žandarmerije Bratislav Dikić.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović je za B92 rekao da hapšenja od danas nisu nikakva “trka hapšenja”.
“Mi smo uložili velike napore da oslobodimo uhapšene Srbe na Kosovu. Hoću da pozovem i Srbe i Albance na Kosovu da se okanu političkih hapšenja. Sada je u toku kampanja, svaka pogrešna retorika šteti nama koji živimo južno od Ibra. I vlada i predsenik i državni vrh čine velike napore.”
Ministar je rekao i da hapšenja ne predstavljaju “recipročne mere”, kao što navode minstar Dačić.
„Ne, ne, to je pogrešno upotrebljeno. Ne mogu se porediti hapšenja dilera droge sa drugim hapšenjima. Cilj nam je da ne pogoršamo stanje na Kosovu. Mi smo u kontatku smo sa KFOR-om, EULEX-om,UNMIK-om”, zaključio je Bogdanović.