Foto: Konuzin: Ulazak u EU ima cijenu
ČAČAK - Ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Konuzin kaže da Rusija nema ništa protiv toga da Srbija uđe u EU ali da treba da odluči koju cijenu je spremna da plati za to.
- Ja ne bih želio da je ta cijena pogoršanje odnosa sa Rusijom - rekao je Konuzin novinarima.
On je prethodno na predavanju, koje je održao privrednicma Čačka, rekao da odnosi Srbije sa novim prijateljima, ukoliko ona uđe u EU, ne bi trebalo da budu na štetu odnosa sa starim prijateljima.
Konuzin je podsjetio da Srbija veliki dio svojih proizvoda izvozi na rusko trzište, u vrijednosti od 800 miliona dolara, i da za te proizvode nema carinske dažbine zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini s Rusijom.
- Rusija je jedina zemlja sa kojom Srbija ima takav sporazum. U slučaju ulaska u EU vaši novi prijatelji vam neće dozvoliti da i dalje koristite taj sporazum - rekao je Konuzin na predavanju porivrednicima kome su prisustvovali i rukovodstvo Čačka, odbornici lokalne Skuštine, narodni poslanici iz tog grada, građani i mediji.
Prema riječima ruskog ambasadora, i sa eventualno novim prijateljima iz EU Srbija treba da ima odnos koji joj donosi korist i ne bi trebalo da razruši postojeće odnose s Rusijom koji su joj korisni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.