Ključan napredak u pdijalogu sa Prištinom

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ključan napredak u pdijalogu sa Prištinom

BEOGRAD - Evropski komesar Štefan File izjavio je da će Srbija otpočeti pregovore o članstvu u EU čim budu poboljšani odnosi s Prištinom i postignut napredak u dijalogu.

File je rekao da će EK preporučiti datum za početak pristupnih pregovora sa Srbijom čim bude postignut značajan napredak u nastavku dijaloga sa Prištinom.

On je poslije sjednice Savjeta za evropske integracije Vlade Srbije, kojoj je prisustvovao, rekao da je "lopta sada u dvorištu Srbije" i ponovio da je ključni prioritet nastavak dijaloga sa Prištinom.

- U protekloj godini Srbija je značajno napredovala u sprovođenju reformi na mnogim poljima, završena je saradnja sa Haškim tribunalom, čime je omogućen početak procesa pomirenja, počeo je i dijalog sa Prištinom. Poruka Beogradu je bila jasna - iskoristite taj zamajac koji imate u sprovođenju reformi i posvetite se prioritetima koje smo definisali - rekao je File.

Odgovarajući na pitanje šta će se desiti ukoliko Priština bude kočila nastavak dijaloga, File je rekao da su za dijalog uvijek potrebne dvije strane i da se radi na tome da se stvori atmosfera dijaloga i povjerenja.

- Želimo da stvorimo te uslove i smanjimo mogućnost da se preduzmu jednostrani potezi, odnosno da ne dođe do napretka - rekao je on.

Premijer Srbije Mirko Cvetković, koji je predsjedavao sjednici Savjeta, izrazio je zadovoljstvo zbog preporuke Evropske komisije, kao i zbog toga što nema nikakvih dodatnih uslova, osim nastavka dijaloga sa Prištinom, što su, kako je rekao, uslovi na kojima Srbija već radi i koji su u potpunosti u skladu sa njenim ustavom.

Cvetković je posebno izrazio zahvalnost Fileu i zemljama članicama EU koje su uvažile napore Srbije da se reformiše na putu ka EU, uprkos tome što je i Unija pogođena posljedicama svjetske ekonomske krize.

- Kada budemo kandidati, imaćemo pristup budžetu EU, a biće to i snažan signal investitorima da je Srbija sigurno mjesto za ulaganje. EU ostaje strateški cilj Srbije jer je to put ka boljem životu - rekao je on.

Boris Tadić

Predsjednik Srbije Boris Tadić rekao je da je Srbija principijelno opredijeljena za pronalaženje pravednog, kompromisnog i održivog rješenja za Kosovo i Metohiju, ističući da Beograd neće, niti može da prizna kosovsku nezavisnost. On je na skupu Igmanske inicijative u Beogradu rekao da samo takvo rješenje može omogućiti istinsko pomirenje i trajni mir među narodima Balkana.

- Nema lakog rešenja za problem Kosova i svi treba da budu toga svesni, posebno oni koju su najodgovorniji za stabilnost i budućnost evropskog kontinenta. I mi smo toga svesni u Srbiji - dodao je Tadić.

Tadić je za buduće rješenje pitanja Kosova naglasio četiri elementa, kojima svi moraju da teže, a to su pitanje sjevera Kosova, posebne garancije sigurnosti za Srbe koji žive u enklavama na Kosovu, kao i poseban status za najznačajnije srpske vjerske, kulturne spomenike i pitanje imovine države Srbije i Srba na Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.