Istorijska godina za Srbiju

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Istorijska godina za Srbiju

BEOGRAD - Španski državni sekretar za EU Dijego Lopes Garido istakao je juče u Beogradu da se nada da će ova godina biti istorijska za Srbiju, prvenstveno kada je riječ o sticanju kandidature za EU.

Garido se u odvojenim susretima sastao sa predsjednikom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović i potpredsjednikom Vlade Srbije Božidarom Đelićem.

Garido je naveo da kandidatura Srbije isključivo zavisi od toga da li će srpska Vlada i parlament biti u stanju da prenesu Evropskoj komisiji rezultate reformi koje se sprovode u Srbiji, prenose srpski mediji.

- Španija se zalaže za to da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU do kraja godine - rekao je Garido i dodao da je ova zemlja prva ratifikovala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije, kao i da podržava ubrzani nastavak integracija.

On je naglasio da je u Beograd došao sa porukom da i Vlada Srbije treba da ubrza rad na reformama koje su uslov za sticanje statusa kandidata.

- Poruka je dvostruka. Prvo, Španija je prijatelj Srbije i podržava je na evropskom putu. Drugo, Srbija bi trebalo da ubrza sprovođenje reformi na kojima insistira EU kako bi dobila status kandidata i otvorila pregovore koji vode ulasku u EU - rekao je Garido.

On je dodao da Srbija "mora da reformiše pravosuđe, promoviše poštivanje sloboda i ljudskih prava, osnaži borbu protiv kriminala i reguliše imovinska prava".

- Očekujemo pozitivan izvještaj Evropske komisije o napretku Srbije, ali to nije zagarantovano, to zavisi od toga koliko će daleko odmaći pomenute reforme - dodao je Garido.

Đukić-Dejanović zahvalila je Španiji na podršci Srbiji u svim situacijama u kojima se Srbija nalazila i nalazi, posebno na podršci evrointegraciji Srbije i principijelnom stavu o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Ona je informisala Garida da se privode kraju ključni zadaci Skupštine Srbije iz izvještaja Evropske komisije u pogledu pristupanja Srbije ka EU.

Potpredsjednik Vlade Božidar Đelić je poslije razgovora sa državnim sekretarom u španskom Ministarstvu spoljnih poslova rekao da je zadovoljan što će Srbija, ako sprovede neophodne reforme, moći da računa na glas Španije na Samitu EU u decembru kad se bude odlučivalo o kandidaturi Srbije.

Đelić je rekao da je izložio razloge zbog kojih je važno da Srbija u decembru dobije "status kandidata, ali i datum početka pregovora".

On je kazao da je Srbija zahvalna Španiji što obezbjeđuje da Evropska unija i naročito Evropska komisija o svim pitanjima koja su u vezi sa Kosovom i Metohijom ostanu statusno neutralna.

Komentarišući ekonomsku saradnju dvije zemlje, Đelić je rekao da Srbija želi da španske kompanije budu više prisutne i naveo je da je španska kompanija KAF prošle godine pobijedila na tenderu vrijednom 90 miliona evra za dostavu tramvaja, dok je prije dva mjeseca potpisan ugovor sa španskom kompanijom za gradnju Žeželjevog mosta u Novom Sadu.

Dijalog Beograda i Prištine

Garido je istakao da aktuelni dijalog Beograda i Prištine treba da ostane odvojen od procesa evropskih integracija i da ga ne treba dovoditi u vezu sa davanjem Srbiji statusa kandidata.
- Dijalog između Beograda i Prištine važan je zbog regulisanja odnosa unutar Srbije i mi ga podržavamo - rekao je španski diplomata.

Garido je dodao da Španija ostaje pri stavu da je nezavisnost Kosova suprotna principima međunarodnog prava.

- Ne možemo da prihvatimo jednostrane političke odluke koje su u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Zbog toga ostajemo snažno pri istom stavu o nezavisnosti Kosova i nećemo ga mijenjati. U isto vrijeme mi kažemo Srbiji da poboljša dijalog sa Prištinom i imamo konstruktivne ideje o odnosima Beograda i Prištine - rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.