Država stabilna i bezbjedna uprkos terorizmu i kriminalu

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Država stabilna i bezbjedna uprkos terorizmu i kriminalu

ĆUPRIJA - Oko 800 pripadnika Vojske Srbije u petak su uspješno, na poligonu "Pasuljanske livade" kraj Ćuprije, izveli vježbu "Združeni poduhvat 2010", a predsjednik Boris Tadić ocijenio je da je Srbija stabilna i bezbjedna država, uprkos izazovima terorizma i organizovanog kriminala.

Tokom izvođenja te vježbe prikazan je visok nivo osposobljenosti pripadnika kopnene vojske, specijalnih snaga i helikopterskih jedinica.

Tokom vježbe koja je izvedena bojevom municijom najveću pažnju prisutnih privuklo je dejstvo tenkovske čete, kao i artiljerijska podrška napada zbog preciznosti kojom su pogađane mete.

Pripadnici helikopterskih jedinica demonstrirali su umijeće u snabdijevanju pripadnika kopnene vojske na zemlji, kao i u gađanju raketama "maljutka".

Vježbi su, osim predsjednika Tadića, prisustvovali ministri odbrane i unutrašnjih poslova Dragan Šutanovac i Ivica Dačić i načelnik Generalštaba VS general-potpukovnik Miloje Miletić, kao i brojni strani vojni izaslanici akreditovani u Srbiji.

Tadić je rekao da je osnova za stabilnost i bezbjednost zemlje veoma dobra saradnja Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane. On je istakao da je profesionalizacija vojske podigla kvalitet oružanih snaga Srbije. Predsjednik Srbije je rekao i da je visoka borbena gotovost vojske značajna za stabilnost Srbije i čitavog regiona.

- Sada se vide rezultati posle godina reformi u vojsci i u VS posle profesionalizacije postoji novi kvalitet i obučenost njenih pripadnika - rekao je Tadić.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da su vježbu "Združeni poduhvat 2010. godine" uspješno izveli profesionalni vojnici i izrazio zadovoljstvo što je time započelo stvaranje novog imidža profesionalnih oružanih snaga. Šutanovac je istakao da je u vježbi direktno učestvovalo oko 800 profesionalnih vojnika i da je ovo po obimu prva vježba u kojoj je učestvovao toliki broj profesionalaca.

- Sa ovim pokrećemo apsolutno novi imidž u kome će u budućnosti ovakve vežbe izvoditi profesionalna vojska - rekao je on po završetku vježbe.

Vježbom je rukovodio zamjenik komandanta Združene operativne komande VS brigadni general Milan Mojsilović sa pomoćnicima za kopnenu vojsku i vazduhoplovstvo.

Novo oružje

Na vježbi su korišćena i neka od novih streljačkih oružja domaće proizvodnje, poput automatske puške, a prikazano je i dejstvo snajpera "crna strijela", kalibra 12,7 milimetara.

U okviru vježbe takođe je prikazan i niz aktivnosti u vezi sa maskiranjem i zadimljavanjem terena kako bi se što vjernije dočarala moguća realna situacija.

Demonstriran je i prikaz telekomunikacione podrške združenih snaga tokom izvođenja operacija, kao i operativnih sposobnosti komandi i jedinica angažovanih u tim aktivnostima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.