Foto: Boris Tadić: Nije još sve gotovo
BRISEL/BEOGRAD - Boris Tadić ocijenjuje da preporuka ministara spoljnih poslova zemalja EU da Srbija dobije kandidaturu ne znači da je taj posao gotov. Sačekajmo odluku Savjeta EU.
To je u Briselu za B92 rekao predsjednik Srbije u prvoj reakciji nakon preporuke šefova diplomatija svih 27 zemalja članica da Srbija dobije kandidaturu.
“To je samo preporuka, ostaje još odluka Savjeta EU i postoji mogućnost da se ova preporpuka poništi. Nije sve gotovo, mi nastavljamo i ovih 48 sati do sastanka Saveta EU da radimo što smo do sada radili”.
Tadić kaže da ga neće iznenaditi bilo kakva odluka koju bi u 1. i 2. marta mogao da donese Savjet EU. Ujedno ne želi da iznosi prognoze niti da odgovori na pitanje da li je optimista ili pesimista u vezi sa tom konačnom odlukom.
“Neću da se bavim prognozama, igramo do poslednjeg trentuka ovu političku utakmicu, nema opuštanja i nema predaje. Borimo se do kraja i nikada nećemo odsutati”, rekao je Tadić.
Preporuka Savjeta ministara da Srbija dobije status kandidata donijeta je danas u Briselu nakon šest sati rasprave i trebalo bi da je potvrde šefovi država i vlada na samitu EU 1. i 2 marta.
Na pitanje da li ga je iznenadio tvrd stav Rumunije, predsjednik Srbije je rekao da ga u politici ništa ne iznenđuje jer zna da uvijek postoji neka prepreka. On je dodao da je razgovarao sa predsjednikom Rumunije Trajanom Baseskuom povodom zahtjeva njegove zemlje da se prije odobravanja statusa kandidata, dobiju čvrste granacije o zaštiti prava rumunske manjine u Srbiji.
“To je njihovo principijelno pitanje i Rumunija kao i svaka zemlja samo brani svoje interese i želi da zaštiti svoju etničku zajednicu u susednoj zemlji. Mi poštujemo ljudska prava i slobode i to je pitanje poštovanja principa za koje smo se borili tokom '90-ih”, rekao je Tadić.
Predsjednik Srbije kaže da bez obzira na sve, treba raditi svom snagom do kraja jer je cilj Srbije da postane punopravna članica EU, ali kako kaže “ne zbog članstva nego zbog boljeg života građana Srbije”.
Tadić je rekao da za građane Srbije dobijanje statusa kandidata znači mogućnost otvaranja novih radnih mjesta jer kandidatura uliva dodatnu sigurnost za strane investicije.
“Status kandidata garantuje svakoj investiciji koja dolazi kod nas da ima sigurnost, bez obzira da li je investicija iz EU, SAD, Kine ili Rusije. Kandidatura je dakle dobra za privlačenje investicija, a sa njihovim dolaskom dolazi do otvaranja novih radnih mesta. Nije to samo važno za političke integracije, već i za ekonomiju naše zemlje”.
Tadić je naveo i da bi Srbija danas sa EU pregovarala o članstvu da nema kosovskog problema koji čini našu politiku „bremenitom”.
On je ponovio da će Srbija nastaviti da pregovara sa Prištinom o svim pitanjima koja su u skladu sa međunarodnim konvencijama i poštovanjem ljudskih prava uz poruku da se neće prihvatiti nikakva ucijena.
“Ovo je test za politiku: i Evropa i KiM - ali uveren sam da nemamo drugu mogućnost, moramo da brinemo o našim građanima, da doprinosimo politici pomirenja i da se krećemo ka EU. I svi treba da znaju da mi ne pristajemo ni na kakve ucene. O tome sam razgovarao danas u Brisleu sa gospodinom Barozom i gospođom Ešton i to svi u Briselu dobro znaju. Nastavljamo pregovore, želimo da nađemo rešenje za probleme koji tište naše građne na Kosovu i Metohiji, ali nećmo preći crvenu liniju”, zaključio je Tadić.
Boris Tadić očekuje da će njegovi politički protivnici u Srbiji odluku Brisela pokušati da minimiziraju. To se u psihologiji zove sindromom „kiselog grožđa”. Aleksandar Vučić je za B92 izjavio da SNS očekuje kandidaturu, ali da ona neće donijeti momentalno poboljšanje života.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.