Apel Evrope Nikoliću da prekine štrajk

Glas Srpske
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Apel Evrope Nikoliću da prekine štrajk

BEOGRAD - Šef delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu Eduard Kukan rekao je da štrajk glađu lidera SNS Tomislava Nikolića nije način za sprovođenje politike opozicije u Srbiji i istakao da prevremeni izbori ne bi donijeli pozitivne pomake za budućnost evrointegracija Srbije.

- Štrajk glađu nije ispravna politička mjera koja se preduzima u situaciji kada je vrijeme vrlo bitno za zemlju. Tim štrajkom i svim onim što ga prati, remeti se proces u kojem je neophodno da Vlada riješi ostala pitanja - rekao je Kukan.

Evropski parlament je izrazio očekivanja od političkih lidera u Srbiji da se ponašaju odgovorno i da interes zemlje stave na prvo mjesto. Iz Brisela je poručeno da je uspješan nastavak evrointegracionog procesa najvažnije pitanje za Srbiju u ovom trenutku.

Dok iz Evropskog parlamenta apeluju na Nikolića da okonča štrajk koji je započeo u subotu, njegov postupak u Srbiji i dalje izaziva burne reakcije, pa je i juče bio predmet rasprave u srpskom parlamentu.

Poslanici SRS nazvali su njegov vid protesta farsom, na šta su poslanici SNS i NS negodovali i pitali zašto se dopušta, kako su ocijenili, zloupotreba rasprave.

Lider NS Velimir Ilić naveo je da je izlaganjem poslanika SRS prekršen Poslovnik o radu parlamenta i kritikovao predsjedavajuću Gordanu Čomić što je dozvolila da "poslanici na sednici pričaju kome šta padne na pamet".

Poslanik SRS Vjerica Radeta uzvratila je da je "najveća bruka i sramota" to što je "DS dozvolila da u Skupštini Srbije sedi nešto što se zove SNS", koja, naglasila je, nije učestvovala na posljednjim izborima.

Štrajk lidera naprednjaka bio je tema i van skupštinske sale, gdje je Ilić novinarima rekao da je krajnje vrijeme da predsjednik Srbije Boris Tadić, uoči vaskršnjih praznika, reaguje i raspiše izbore do kraja godine i tako, kako je naveo, "okonča agoniju".

Huskić

Nikoliću neophodna tečnost se nadoknađuje infuzijom, dok on i dalje štrajkuje glađu, rekao je član konzilijuma Beogradskog kliničko-bolničkog centra Reik Huskić. Prema njegovim riječima, Nikolić ne uzima hranu ni tečnost kroz usta, ali mu se infuzijom nadoknađuje neophodna količina tečnosti. Huskić je dodao da lider naprednjaka odbija da uzima hranljive materije intravenski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.