Ne žele srpske pare? "Otrovna pilula" Kraša, oglasio se Šaranović

B92
Ne žele srpske pare? "Otrovna pilula" Kraša, oglasio se Šaranović

Zagreb - Kako pišu hrvatski mediji, skupština "Kraša" želi da smanji udio vlasništva srpske firme KSL.

Skupština Kraša je članom 5 svog Statuta ovlastila Upravu i Nadzorni odbor da u roku od pet godina mogu samostalno, bez sazivanja Skupštine dioničara, doneti odluku o dokapitalizaciji u najvećem iznosu od 250 miliona kuna (33,6 mln evra) i isključiti pravo prvenstva određenih dioničara pri upisu dionica.

Ta odredba je u Statutu od 2003. godine, a poslednji put je obnovljena 2017., objavljeno je na portalu Jutarnjeg lista, Novac.hr.

"Primjera radi, to znači da aktuelni NO i Uprava mogu da donesu odluku o dokapitalizaciji preduzeća, prema kojoj pravo prvenstva neće imati Kappa Star Limited (KSL), koji je prošle srijede došla do 22,87 odsto dionica i opasno se približava brojci od 25 posto", navodi se u tekstu.

Portal spekuliše da bi tako KSL pao ispod 20 odsto dionica, i dodaje da se takva odredba u tržišnom žargonu naziva "otrovnom pilulom" jer je, kaže definicija, "cilj menadžmenta da se ona učini toliko neukusnom da potencijalni tražilac neće želiti da je proguta".

Vlasnik KSL-a, Nebojša Šaranović, prokomentarisao je tu odredbu za Novac.hr, ističući da je "nejasno zašto je Upravi dato tako široko ovlašćenje, bez ikakvih smjernica o cijeni dionica, pa čak i s mogućnošću isključenja prava prvenstva samo nekim deoničarima".

"Očekujemo da Kappa Star Limited ima jednak tretman kao svi drugi dioničari Kraša. Verujemo da se ova odredba, odnosno ovlašćenje dato Upravi, neće zloupotrebiti tako što bi bilo koji dioničar bio isključen iz prava prvenstva ili što bi nove dionice bile izdate po neprimjereno niskoj ceni", rekao je Šaranović.

Takav eventualni postupak bi, kaže, bio u direktnoj suprotnosti s načelom jednakosti dioničara kao jednim od temeljnih principa dioničarstva.

"Neodgovornom primjenom ovog ovlašćenja nanjela bi se značajna šteta ne samo dioničarima kojima je isključeno pravo prvenstva, nego i svim drugim dioničarima, a iznad svega i samom Krašu”, naglasio je Šaranović.

Srpski preduzetnik je duboko uvjeren "da će članovi Uprave profesionalno obavljati svoju funkciju, ne stavljajući nijednog dioničara Kraša u diskriminišući položaj, jer bi svako drugačije ponašanje povuklo za sobom materijalnu i kaznenu odgovornost članova Uprave”.

Prema nezvaničnim očekivanjima, KSL bi, ukoliko ocjeni da je došlo do zloupotrebe, mogao da pokrene sporove u Hrvatskoj i inostranstvu.

Sličnu statutarnu odredbu ima i Atlantik Grupa, kojoj se portal obratio za pojašnjenje tog “pravila”.

"U slučaju primjene ove odredbe, Uprava mora da objavi Izveštaj o razlozima za isključenje prava prvenstva pri upisu novih dionica, a zakonodavac pritom nije posebno ograničio razloge (osim što isti moraju da budu u apsolutnom interesu društva i ne smiju da budu diskriminatorski).

Atlantik Grupa je ovu mogućnost koristila prilikom prikupljanja kapitala za finansiranje kupovine Droge Kolinske, kada smo prikupili 605 miliona kuna. U pozivu na učešće u toj dokapitalizaciji Atlantika, Uprava je uz saglasnost NO-a pozvala isključivo ona pravna lica za koje smo zaključili da imaju izraženiji interes i finansijsku mogućnost za prikupljanje nužnih finansijskih sredstava u kratkom roku.

Dokapitalizacija društva u to vreme izvršena je po ponderisanoj prosječnoj ceni trgovanja u poslednja tri mjeseca, zaključno do dana kad je data ponuda za kupovinu Droge Kolinske, što se tada i smatralo fer tržišnom cenom”, odgovorili su iz Atlantika za Novac.hr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana