Hrvatska: U prošloj godini 189 napada na Srbe

Srna
Hrvatska: U prošloj godini 189 napada na Srbe

Zagreb - U Hrvatskoj je u prošloj godini evidentirano 189 fizičkih napada, prijetnji, javnih izjava koje sadrže govor mržnje i uništavanja imovine u vlasništvu Srba ili srpskih institucija, navedeno je u najnovijem biltenu Srpskog narodnog vijeća "Govor mržnje i nasilje prema Srbima u 2015".

Autor biltena Tamara Opačić naglasila je da je sve učestalije izražavanje diskriminatorskih stavova u javnom prostoru, kao posljedica nesankcionisanja govora mržnje i širenja etničke netrpeljivosti, te društvene atmosfere kojom se takvo ponašanje često podstiče.

"Osim sportskih terena, na kojima su i dalje prisutni povici mržnje, i ulica na kojima su sve prisutniji takvi grafiti, zabrinjava da je u 2015. godini zabilježena 31 javna akcija, najčešće protest protiv gotovo svakog događaja koji je imao srpski i/ili antifašistički predznak", rekla je Opačićeva novinarima u Zagrebu na predstavljanju biltena.

Ona je kao primjer protesta pomenula one koji se, uz dopuštenje Ministarstva unutrašnjih poslova, održavaju uoči obilježavanja Dana ustanka naroda Hrvatske u Srbu, te komemoracije za žrtve logorskog sistema Jadovno 1941.

"U 2015. godini bili smo svjedoci pokretanja peticije za uvođenje ustaškog pozdrava žZa dom spremniž u zvaničnu vojnu upotrebu, što je inicirao Branko Borković, potencijalni kandidat za novog ministra boraca", navela je Opačićeva.

Ona je napomenula da je sve kulminiralo na obilježavanju 20 godina od akcije "Oluja" koja je u Kninu završena koncertom Marka Perkovića Tompsona i povicima "Ubij Srbina".

"Tadašnji gradonačelnik Knina i sadašnji poslanik u Saboru Josipa Rimac, nakon svega, popela se na pozornicu i pozdravila žHrvatice i Hrvatež", dodala je Opačićeva.

Prema njenim riječima, mediji su najzaslužniji za promovisanje osoba koje u javnom prostoru koriste govor mržnje usmjeren protiv Srba.

U prošloj godini, tvrdi Opačićeva, zabilježeno je 37 takvih izjava, a ono što zabrinjava je da one najčešće dolaze od državnih zvaničnika.

"Tako nam je poslanik Branimir Glavaš po izlasku iz zatvora poručio da je žnapunio akumulatorež, a evroposlanik Ruža Tomašić da žmolimo Boga da Hrvatska ne počne čistiti svoje dvorištež. Takve izjave, nažalost, dolaze i iz redova Katoličke crkve. Neki od sveštenika već godinama učestvuju na obilježavanju dana osnivanja Nezavisne Države Hrvatske", poručila je Opačićeva.

Ona je dodala da zabrinjava povećanja broja prijetnji, od kojih su neke i smrću, upućenih na račun istaknutijih članova srpke zajednice, ali i svih koji su spremni da kritikuju takve pojave u društvu.

Prema podacima MUP-a, u 2014. godini zabilježeno je osam zločina motivisanih etničkom mržnjom, od čega tri prema Srbima, dok je u 2015. vidljiv značajan porast - od ukupno 16 slučajeva, njih 14 se odnosi na Srbe.

Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac izjavio je da sve očigledniji nacionalizam koji se od ulaska Hrvatske u EU ponovo razbuktava suprotno evropskom opredjeljenju Hrvatske i njenim postignućima do ulaska u Uniju.

"Taj nacionalizam raspiruju političke stranke koje napuštaju svoje demohrišćanske korijene i usmjeravaju se prema izrazito nacionalističkom političkom djelovanju i savezu sa onima koji, ne samo da su nacionalisti, nego zastupaju i pronacističke, odnosno proustaške stavove", rekao je Pupovac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana