Amerika “udara” na Kremlj preko Srbije

Agencije
Amerika “udara” na Kremlj preko Srbije

U novom planu Vašingtona za suprotstavljanje Kremlju posebno mjesto pripalo je i Srbiji, javlja “Sputnjik“.

Direktor Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Mark Grin je 4. i 5. jula razmatrao sa predstavnicima G7 u Parizu dokument o konceptu suprotstavljanja zlonamernog uticaja Kremlja, navodi se na sajtu agencije, gdje je i objavljen sam dokument.

„Uz finansiranje USAID, 11 strateških medijskih partnera povećavaju svoje prisustvo u Bosni, Kosovu, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji. Time se ’diverzifikuju njihovi prihodi, a digitalno medijsko prisustvo se povećava”, navodi se u izvještaju.

„Uz injekciju američkog novca, USAID predviđa i alatke za borbu protiv lažnih vijesti, kao što su ’Pop-ap Njuz rum‘“ iz Moldavije, kako bi se obezbjedila bihevijoralna analitika i tehnologija društvenih medija u svrhu analiziranja i identifikovanja dezinformacija”, stoji u ovom izvještaju.

„Sjedinjene Američke Države odavno smatraju da je jaka, prosperitetna i slobodna Evropa od vitalnog značaja za američke strateške interese. Ruske vlasti i snage pod njihovom kontrolom nastoje da oslabe američki uticaj u svijetu i odvoje nas od naših saveznika i partnera”, piše u dokumentu.

Rusija je više puta negirala optužbe o pokušajima da utiče na demokratske procese u različitim zemljama. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao ih je „apsolutno neosnovanim”, a ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov istakao da ne postoje nikakve činjenice koje potvrđuju takve akcije.

Povodom novog dokumenta, oglasilo se i rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Koncept za suprotstavljanje zlonamjernom uticaju Kremlja, koji je razvijen u Sjedinjenim Američkim Državama, predstavlja sredstvo za ideološku borbu i propagandu, navodi se u komentaru Ministarstva spoljnih poslova Rusije datom u vezi sa izjavama direktora Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana