Foto: Zakon o referendumu u proceduri NSRS
BANjA LUKA - Srpska demokratska stranka pokrenula je u Narodnoj skupštini RS postupak za donošenje Nacrta zakona o referendumu i građanskim inicijativama u RS kojim se predviđa da se referendum obavezno sprovodi u slučaju promjene ustava RS i BiH i u slučaju pristupanja nekom od vojnih saveza.
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić na konferenciji za novinare u Banjoj Luci ocijenio je da je to kvalitativna promjena u odnosu na dosadašnju situaciju gdje je moguće da aktuelna vlast, iako svjesna da se npr. dvije trećine građana protive ulasku u NATO, gura RS u tom pravcu.
Bosić je podsjetio da je ova inicijativa najavljena u septembru na osnovu međustranačkog dogovora i da očekuje podršku i od SNSD-a i svih drugih poslanika.
Zakon predviđa da procedure donošenja odluka ostaju u parlamentima, ali obavezuje predstavnike iz RS u zajedničkim institucijama BiH da se ponašaju u skladu sa referendumom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.