Foto: Zakazali i sud i srpski svjedoci
Sarajevo - Sud BiH juče je prvostepenom presudom osudio bivšeg pripadnika Hrvatskog vijeća odbrane Alminka Islamovića na godinu i dva mjeseca za zločine nad srpskim civilima u Brodu 1992. godine što je zgrozilo bivše logoraše i predstavnike udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Islamoviću će u kaznu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 25. oktobra 2017. do 6. aprila 2018. godine.
- Cijeneći sve izvedene dokaze pretresno vijeće je nesumnjivo zaključilo da je Tužilaštvo BiH dokazalo da je Islamović počinio zločin protiv civilnog stanovništva - rekao je predsjedavajući Sudskog vijeća Zoran Božić čitajući prvostepenu presudu.
Islamović je osuđen jer je kao pripadnik i komandir Vojne policije HVO-a od marta do oktobra 1992. godine učestvovao u hapšenju, ubijanju, psihičkom i fizičkom maltretiranju srpskih civila koji su bili zatočeni u podrumu stare stanice policije u tadašnjem Bosanskom Brodu i na stadionu “Poleta”. Na teret mu je stavljeno i odvođenje zarobljenih na prinudni rad, paljenje i pljačkanje njihove imovine, kao i uništavanje vjerskih, kulturnih i istorijskih spomenika. Od deset tačaka optužnice Islamović je osuđen za dvije, dok je za osam tačaka optužnice oslobođen.
I sam sudija Božić je rekao da je sud sudio po blažem zakonu bivše SFRJ koji je tada bio na snazi, a da je i kazna manja od zakonskog minimuma, predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske iz posavske regije Vlado Dragojlović koji je pratio cijeli tok suđenja očito razočaran presudom nije mogao da vjeruje visini izrečene kazne.
- Tuga, haos i propast društva u cjelosti. Trezvene glave kada sam razmijenio neke informacije sa prijateljima i postupajućim tužiocem mogu reći da se uzroci za ovakvu presudu mogu tražiti i među nama. Imaćemo nekoliko burnih analiza da vidimo gdje smo to mi zakazali, u prvom redu svjedoci. Mislim da ima prostora da se o tome razmišlja - rekao je Dragojlović za “Glas Srpske”.
Predsjednik Udruženja logoraša Brod Ane Mihajlov rekao je za “las Srpske” da je maksimalno razočaran presudom.
- Više sam razočaran u naše svjedoke i članove udruženja koji su promijenili iskaze na sudu u odnosu na one koje su davali godinama pred istražnim organima i u samom udruženju. Najveći dio krivice leži u nama i to je pogodovalo i sudijama koji su jedva čekali priliku da sprovedu u djelo ono što su naumili - rekao je Mihajlov.
Presuda Islamoviću predstavlja uvredu za srpski narod, rekao je predsjednik Udruženja za traženje zarobljenih boraca i nestalih civila iz Broda Marko Grabovac.
On je rekao da ovakva preblaga kazna predstavlja nagradu za zločine. On je istakao da Sud BiH, kao i međunarodni sudovi, optužuje i donosi presude za ratne zločine samo Srbima, i to drakonske kazne zatvora, dok se Bošnjacima i Hrvatima izriču minimalne ili oslobađajuće presude za zločine nad srpskim narodom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.