Sistem zaštite tajnih podataka prepun nedostataka

Svjetlana Tadić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Sistem zaštite tajnih podataka prepun nedostataka

BANjALUKA - U BiH ne postoje uslovi za adekvatnu zaštitu tajnih podataka, kako to propisuju direktive Evropske unije i NATO-a, priznao je ministar bezbjednosti BiH Sadik Ahmetović.

U godišnjem izvještaju o izvršenom operativnom i tehničkom nadzoru u oblasti zaštite tajnih podataka u 2010. godini, Ahmetović je naveo mnoštvo problema na terenu i u praksi, koji u velikoj mjeri utiču na rad Sektora za zaštitu tajnih podataka - Državnog bezbjedonosnog organa (DBO).

DBO je zadužen za sprovođenje Zakona o zaštiti tajnih podataka u BiH.

Ahmetović u Izvještaju, koji će se naći pred poslanicima Parlamentarne skupštine BiH, navodi da je DBO pod uticajem, odnosno da nema samostalnost.

- DBO nema izraženu samostalnost u radu i ne postoje adekvatna ovlašćenja za postupanje, pogotovo po pitanju nadzornih aktivnosti, što bi shodno praksama i odlukama NATO-a i EU u stvari trebalo da predstavlja inspekcijski nadzor u oblasti zaštite tajnih podataka - navedeno je u izvještaju.

Ahmetović ne pojašnjava ko ili šta utiče na sistem bezbjednosti, kao ni zašto je izostao organizovani inspekcijski nadzor.

Dodaje se da u BiH ne postoje ni adekvatni propisi koji su u potpunosti usklađeni sa NATO i EU odlukama iz oblasti zaštite tajnih podataka "što u izuzetnoj mjeri otežava rad".

- Prenos tajnih podataka u BiH i pitanje kurirske službe je još uvijek neriješeno, bez unificiranih praksi po pitanju prenosa tajnih podataka - napisano je u Izvještaju.

Ahmetović je naveo i da ne postoje ni bezbjednosni planovi za komuniciranje i postupanje sa tajnim podacima u slučaju hitnosti, odnosno u slučaju njihove ugroženosti ili eventualne potrebe za njihovom evakuacijom.

- Ne postoje ni rezervne lokacije za tajne podatke, a ni procedure uništavanja tajnih podataka, ako do toga dođe - istaknuto je u Izvještaju.

Kao nedostatak Ahmetović je naveo i nepostojanje sistematizacije unutar DBO, da bi se rad precizno rasporedio po oblastima zaštite tajnih podataka, odnosno da bi se poslovi obavljali po oblastima personalne, dokumentacione, fizičke, informatičke i industrijske bezbjednosti.

Ahmetović, međutim nije naveo zašto u prethodne četiri godine ista ta sistematizacija nije urađena.

U zaključku izvještaja se navodi da će DBO u "sljedećem periodu nastaviti preduzimati nadzorne aktivnosti s ciljem implementacije Zakona o zaštiti tajnih podataka, te direktiva NATO-a i Odluka EU koje tretiraju ovu oblast".

Nigdje se, međutim, u zaključcima Izvještaja ne daju rokovi u kojim bi se ove aktivnosti trebale obaviti.

Da sistem zaštite tajnih podataka u BiH ne funkcioniše kako treba, potvrdila je i afera "prisluškivanje", koju su otkrile "Nezavisne novine", koje su objavile da su pripadnici Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prisluškivali više od 5.000 mobilnih telefona građana.

Zajednička komisija za nadzor nad radom OBA Parlamenta BiH razmatrala je Izvještaj Ministarstva bezbjednosti 25. jula ove godine i jednoglasno ga prihvatila.

- Pozivamo ministarstva bezbjednosti, odbrane i inostranih poslova BiH da što hitnije i bez daljeg odgađanja ispoštuju odredbe Zakona o zaštiti tajnih podataka BiH i otklone uočene nedostatke - poručili su članovi ove komisije.

Član Zajedničke komisije za nadzor nad radom OBA Mato Franjičević rekao je "Glasu Srpske" da se tajni podaci u BiH tretiraju prilično neodgovorno.

- Bilo bi poželjno da su određeni rokovi do kada bi se navedeni zaključci trebali sprovesti - kazao je Franjičević i dodao da rad ministra bezbjednosti Sadika Ahmetovića nije takav da bi zaslužio "izvanredno dobru ocjenu".

NATO

- U Ministarstvu odbrane, OBA, MIP-u, SIPA i Graničnoj policiji BiH nisu ispunjeni svi uslovi koji predstavljaju minimum NATO standarda sa aspekta personalne, dokumentacione i fizičke bezbjednosti, da bi podregistri NATO tajnih podataka u BiH u potpunosti postali funkcionalni za prijem, obradu i čuvanje tajnih podataka - navedeno je u izvještaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.