Foto: Rezolucijom ukazati na stradanje svih
SARAJEVO, SREBRENICA - Za nevladine organizacije iz RS najprihvatljivije je da u Skupštini Srbije bude usvojena deklaracija o Srebrenici koja će biti od koristi za Srbiju, a neće štetiti RS, i koja će u potpunosti biti u funkciji istine o stradanju svih i u Srebrenici i u BiH u proteklom ratu.
Konstatovali su to predstavnici Tima za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženje nestalih lica RS poslije sastanka sa ambasadorom Srbije u BiH Grujicom Spasovićem juče u Sarajevu.
Oni su zatražili hitan sastanak sa Kolegijumom i predsjednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović da bi ih informisali o stavovima iz RS.
Rukovodilac Tima Staša Košarac rekao je novinarima da je iznesen stav većeg dijela javnosti RS, napominjući da su na sastanku bili predstavnici populacije koja je najviše stradala u proteklom ratu.
- U rezoluciji ne može stajati genocid jer genocida nije bilo. Samo želimo da ukažemo na stradanje svih u Srebrenici i BiH, a nikako da na jednostran pristup dezavuišemo javnost - naglasio je Košarac.
Istakao je da je na području Srebrenice u proteklom ratu stradalo više od 3.200 Srba, od kojih 73 odsto civila, 800 srpske djece je ostalo bez jednog ili oba roditelja, 110 srpskih sela je potpuno uništeno, a 12.700 Srba je trajno napustilo to područje.
Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz rekao je da je neprihvatljivo da se dozvoljava zloupotreba dešavanja u proteklom ratu u BiH.
- Srbi su preuzeli dio odgovornosti za dešavanja oko Srebrenice. Da li je neko od pripadnika Armije RBiH ponio odgovornost za 3.200 srpskih žrtava prije 1995. godine - rekao je Ćurguz, dodajući da nema smisla ni to što su 632 pripadnika 28. divizije Armije RBiH koji su poginuli u borbama od 1992. do 1994. godine sahranjeni u Potočarima kao žrtve iz 1995. godine.
Predsjednik Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila RS Nedeljko Mitrović smatra da je za sve žrtve rata na prostorima BiH i šire najprihvatljivije i najrealnije da bude usvojena univerzalna rezolucija kojom bi bili osuđeni svi zločini u BiH.
Predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Radomir Pavlović ponovo je ocijenio da bi za sve strane bilo najprihvatljivije usvajanje samo jedne rezolucije o Srebrenici u Skupštini Srbije, kojom bi se osudili svi zločini na ovom području počinjeni od 1992. do 1995. godine.
Predstavnici Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Bratunca juče su u centru ovog grada postavili transparente kojima izražavaju protivljenje namjeri vlasti Srbije do donese rezoluciju o Srebrenici.
Na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta BiH trebalo je da bude razmatran Prijedlog rezolucije o važnosti osude genocida u Srebrenici i ratnih zločina u BiH za izgradnju trajnog mira čiji je predlagač poslanik SDP-a Denis Bećirović.
Šef Kluba poslanika SNSD-a Drago Kalabić kazao je da je o Srebrenici rečeno sve što se moglo reći, da je puno ljudi kojima se sudi, a da u isto vrijeme predlagač nije ponudio ni riječi o srpskim žrtvama u Srebrenici.
- To je neprihvatljivo i budućim generacijama ne bismo mogli pogledati u oči kada bismo pristali da se žrtva razlikuje od žrtve. Riječ je o prijedlogu koji je čista politizacija i nastavak priče o tome da u BiH postoji podjela na žrtve i zločince - kazao je Kalabić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.