Prvo kontrola, pa bezvizni režim

Ž. D.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Prvo kontrola, pa bezvizni režim

SARAJEVO - Eksperti zemalja Evropske unije juče su započeli sastanke sa predstavnicima nadležnih institucija u BiH da bi sačinili izvještaj o zadacima iz Mape puta koje je BiH bila dužna da ispuni da bi njeni stanovnici dobili bezvizni režim.

- Oni će tokom ove sedmice da naprave presjek takozvanog "bloka dva", koji podrazumijeva migracije, azil, readmisiju i upravljanje granicom. Predviđeno je da odu na teren da obave detaljan pregled i uvid u situaciju na terenu kada je riječ o migracijama i upravljanju granicom - rekla je "Glasu Srpske" član delegacije EU Zora Stanić.

Dodala je da već sljedeće sedmice u BiH stiže i druga delegacija eksperata iz takozvanog "bloka tri", od četiri bloka koja se nalaze u Mapi puta. Ta će se delegacija baviti pitanjima javnog reda i bezbjednosti u BiH.

- Poslije svih tih razgovora i obilaska terena, eksperti će da sačine preglede na osnovu kojih će se napraviti izvještaj o tome koliko je BiH ispunila obaveza iz Mape puta kada je riječ o liberalizaciji viznog režima. Riječ je o tehničkoj misiji, pa nisu predviđene izjave za medije eksperata - kaže Stanićeva.

Načelnik Kabineta direktora Granične policije BiH Radiša Samardžija rekao je da će četvorica eksperata koji ove sedmice borave u BiH razgovarati sa predstavnicima EU u BiH, Ministarstva bezbjednosti BiH i zvaničnicima Granične policije BiH, te da iduće sedmice dolaze trojica eksperata.

- Šta će pokazati analiza, vidjećemo poslije njihovog izvještaja, ali mi smo u svakom slučaju optimisti, s obzirom na to da je Granična policija ispunila sve uslove iz Mape puta - kazao je Samardžija.

Granica

Samardžija je rekao da će dio razgovora eksperti obaviti u sjedištu Granične policije, a drugi dio njihovog boravka biće posvećen obilasku graničnih prelaza.

- Na terenu će se uvjeravati u evropske standarde graničnih kontrola - kazao je Samardžija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.