Foto: Probni baloni lete ka Sarajevu
SARAJEVO - Nakon propasti neumskih pregovora o reformi Izbornog zakona BiH, vođenih u prisustvu specijalnih predstavnika SAD-a i EU, smanjene su šanse za dogovor idućih dana, a dok pojedinci ističu da bi to moglo ugroziti održavanje opštih izbora planiranih za jesen, iz nadležne komisije odgovaraju da to nije na dnevnom redu.
Bošnjački i hrvatski politički predstavnici nisu uspjeli usaglasiti u Neumu ključne izmjene Izbornog zakona, a time i Ustav, u vezi sa izborom dva člana Predsjedništva BiH iz FBiH i popunjavanjem federalnog Doma naroda zbog čega, između ostalog, predstavnici Srpske nisu bili na jugu.
Da je teško očekivati veći iskorak u narednim danima, kada bi u Sarajevu ponovo trebalo da se nađu za istim stolom, kazao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, rekavši da treba biti realan i reći da je vrijeme isteklo, te da se pribojava da će se dalje samo ići na razne političke kalkulacije.
Reagujući na izjave međunarodnih zvaničnika da će izbori biti održani na jesen, bez obzira na ishod pregovora o izmjenama zakona, Čović je rekao da je ostalo mnogo otvorenih pitanja, te podsjetio da je Ustavni sud BiH van snage stavio određene odredbe Izbornog zakona. Prema njegovom mišljenju, nema formalno-pravnih uslova za organizovanje izbora.
Na te riječi je reagovao prvi čovjek Centralne izborne komisije (CIK) BiH Željko Bakalar. Za Srnu je rekao da, bez obzira na ishod pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH, nema smetnji za organizaciju izbora i da će oni biti u oktobru.
- Mi nemamo pretjerane potrebe da zauzimamo stav za organizaciju izbora, jer je to jasno i precizno definisano zakonom i izbora mora biti. Izbori su u oktobru, a raspisuju se najkasnije 150 dana prije dana izbora. Postupaćemo u skladu sa zakonom. Ako dođe do izmjena Izbornog zakona kojim će rokovi i termini biti preinačeni, onda može biti izmjena. Pošto je očito da nema govora o tome, mi ćemo postupati po Zakonu koji je na snazi - poručio je Bakalar.
Sličan stav zagovara i sagovornik “Glasa Srpske” upućen u razgovore koji se vode godinama na temu izmjena Izbornog zakona BiH. Smatra da je Čović aludirao na presudu u predmetu “Ljubić” kada je Ustavni sud 2016. godine osporio dio Zakona, koji se tiče minimalne jednake zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda u kantonima, te činjenicu da Parlament BiH nije u roku od šest mjeseci presudu sproveo u djelu, odnosno promijenio zakon.
Međutim, podsjeća da to samo po sebi, iako je neispunjena obaveza, ne može da bude prepreka za održavanje opštih izbora jer je ista situacija bila i 2018. godine te je CIK BiH usvojio posebnu odluku kao prelazno rješenje, odnosno podzakonskim aktom prema kojoj su popunjena mjesta.
- Izbori se mogu održati, ali ne znam kako će se dalje odvijati pregovori. I ove, kao i druge poruke koje može čuti poslije neuspjeha u Neumu, možemo gledati kao dodatno pozicioniranje i ispitivanje pulsa pred razgovore u Sarajevu - rekao je naš sagovornik.
Predsjednik Foruma građana Tuzla i član Strateškog odbora “Koalicije pod lupom” Vehid Šehić podvlači da u BiH nema političke odgovornosti, te da je skeptik da domaći akteri, bez jakih pritisaka, mogu dogovoriti potrebne reforme. Uz to, za “Glas” ističe da Ustav BiH garantuje aktivno i pasivno biračko pravo.
- Niko nema pravo da onemogući građane koji imaju biračko pravo da ga ne koriste jer to garantuje Ustav, a kasnije i Izborni zakon - zaključio je.
Željko Bakalar je izjavio da CIK još nije dobio odgovor iz Ministarstva finansija i trezora BiH na čiju adresu su, kako je zatraženo iz tog resora, poslali korigovani operativni i dinamički plan gdje su tražili isti iznos sredstava uz određenu tehničku korekciju zahtjeva. Na pitanje šta će se desiti ukoliko novac ne bude odobren, odgovorio je da, u tom slučaju, moraju čekati usvajanje budžeta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.