Početak suđenja Naseru Oriću 26. januara

Srna
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Početak suđenja Naseru Oriću 26. januara

Sarajevo - U Sudu BiH 26. januara počeće suđenje ratnom komandantu takozvane Armije BiH u Srebrenici Naseru Oriću i njegovom saborcu Sabahudinu Muhiću zbog zločina nad srpskim zarobljenicima 1992. godine na području Srebrenice i Bratunca, rečeno je danas na drugoj statusnoj konferenciji.

Na prvoj statusnoj konferenciji, održanoj 24. novembra, tužilac Miroslav Janjić najavio je ispitivanje 30 svjedoka, među kojima će biti jedan zaštićeni svjedok, kao i izvođenje 63 materijalna dokaza.


Sud BiH potvrdio je 9. septembra tri tačke optužnice protiv Orića i Muhića za zločin nad ratnim zarobljenicima, odnosno da su 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti Slobodana Ilića, Milutina Miloševića i Mitra Savića.

Optuženi su 19. oktobra negirali krivicu pred Sudom BiH.

Orićevi branioci su 9. novembra podnijeli podnesak Haškom tribunalu od kojeg su zatražili da naredi Sudu BiH obustavu postupka za ratne zločine u Srebrenici protiv njihovog branjenika s obzirom na to da mu se već sudilo za te zločine i da je 2008. godine u Hagu pravosnažno oslobođen krivice.

Tribunal u Hagu je 11. decembra odbio zahtjev Orićeve odbrane za obustavljanje postupka u Sudu BiH. U obrazloženju odluke navedeno je da je Orić u Hagu oslobođen krivice po komandnoj odgovornosti za ubistvo jedne osobe u policijskoj stanici Srebrenica i šest osoba u zgradi opštine, dok mu se trenutno na teret stavlja da je lično ubio jedno lice u selu Zalazje, kao i da je sa još jednim pripadnikom takozvane Armije BiH učestvovao u ubistvima dvije osobe u Bratuncu.

Sudija Mehanizma za međunarodne tribunale u Hagu Lin Dakjun smatra da se tačke optužnice u BiH o ubistvima bitno razlikuju od optužbi u Hagu kada se porede način, vrijeme i mjesto navodnih zločina.

Orićev branilac Lejla Čović danas je informisala Sud da je odbrana podnijela podnesak Sudu u Hagu kojim se traži dozvola za ulaganje žalbe na njegovu odluku.

"Smatramo da je naš zahtjev osnovan, da smo ponudili dovoljno argumenata i da je zahtjev odbrane apsolutno opravdan. Od Tribunala tražimo da nam dozvoli da uložimo žalbu, naročito zbog činjenica i okolnosti koje se odnose na iznuđivanje iskaza svjedoka protiv Nasera Orića. Sada čekamo odluku Tribunala", rekla je Čovićeva.

Ona je informisala Sud i da je od glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gorana Salihovića zatraženo ispitivanje navoda izjava svjedoka Samira Avdića, koji je rekao da je bio prisiljen davati lažne iskaze protiv Orića, ali i uloga ostalih svjedoka u smislu da li su i oni saslušavani u Srbiji i da li su bili prinuđeni davati iskaze protiv Orića.

Orić se brani sa slobode, uz ograničeno kretanje samo na području Federacije BiH i obavezno sedmično javljanje nadležnim policijskim službama.

On je 26. juna izručen BiH iz Švajcarske, gdje je uhapšen 10. juna po potjernici Srbije zbog ratnih zločina počinjenih u selima oko Srebrenice.

Orićevo izručenje iz ekstradicionog pritvora, u kojem je proveo 14 dana, tražila je Srbija, ali i BiH, nakon čega je švajcarski sud odlučio u korist BiH.

Početak glavnog pretresa zakazan je za 9.00 časova. /kraj/veb/vj

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.