Foto: Odluka o referendumu do Nove godine
Banjaluka - Datum održavanja posebne sjednice Narodne skupštine RS na kojoj bi trebalo da bude donesena odluka o raspisivanju referenduma na kojem će se stanovnici Srpske izjasniti o tome da li prihvataju odluku Ustavnog suda BiH o Danu Republike biće poznat ove sedmice, a danas bi trebalo da budu usaglašeni posljednji detalji zakona o Ustavnom sudu BiH.
Nakon toga usaglašeni prijedlog zakona ide u Parlament BiH i od tog dana počinje da teče rok za usvajanje od 120 dana, koji je definisan zajedničkom izjavom političkog vrha Srpske. Izjava je usvojena kao odgovor na odluku Ustavnog suda BiH kojom je proglašen neustavnim dio Zakona o praznicima RS koji definiše da se Dan Republike proslavlja 9. januara.
- Radna grupa za izradu prijedloga zakona o Ustavnom sudu održaće sastanak i siguran sam da ćemo završiti posao - kazao je juče član Radne grupe Momčilo Novaković i ponovio da će referendum biti održan bez obzira na sudbinu zakona i to prema najavama, već krajem februara ili početkom marta iduće godine.
Zvaničnici RS usaglasili su se da treba pripremiti zakon o Ustavnom sudu BiH iz čijeg sastava bi bili eliminisani stranci, te utvrđen novi način odlučivanja, odnosno da iz svakog entiteta i konstitutivnog naroda mora da bude jedan član u većini za donošenje odluka.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini RS Radovan Višković kaže da će o inicijativi za raspisivanje referenduma o 9. januaru ove sedmice razgovarati šefovi poslaničkih klubova u parlamentu RS u toku redovnog skupštinskog zasjedanja koje počinje sutra. Višković kaže da bi njihov sastanak mogao da bude održan u srijedu.
- Vjerovatno ćemo tražiti da bude zakazana posebna sjednica parlamenta RS i očekujem da će to biti prije Nove godine - rekao je Višković.
Inicijativa za održavanje referenduma, kaže, ne može da bude uvršćena u dnevni red sutrašnje sjednice zbog tehničkih stvari.
- Samo zakoni po hitnom postupku mogu da 24 časa prije sjednice Kolegijuma skupštine postanu dio dnevnog reda. U ovom slučaju radi se o odluci, tako da možemo samo da se dogovorimo i vidimo kada da zakažemo posebnu sjednicu za to - zaključio je Višković.
Šef Kluba poslanika PDP-a u Parlamentu RS Miroslav Brčkalo rekao je juče da ta partija čvrsto stoji iza dogovora srpskih političkih stranaka kada je riječ o odluci Ustavnog suda BiH u vezi sa Zakonom o praznicima u Srpskoj, odnosno na stanovištu da koncept preglasavanja ili majorizacije samo može dovesti do tragičnih posljedica.
- Što više bude takvih odluka, biće manje BiH - rekao je Brčkalo na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.
On je potvrdio da će PDP tražiti hitno usvajanje zakona o Ustavnom sudu BiH, sa domaćim sudijama, gdje minimalno jedan sudija iz nekog konstitutivnog naroda mora glasati za neku odluku da bi ona bila legitimna i legalna.
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej izjavio je da je razočaran zbog odluke Ustavnog suda BiH, pogotovo što ona dolazi u trenucima kada Srpska pravoslavna crkva čini sve da uspostavi bliže odnose sa islamskom zajednicom. Patrijarh Irinej kaže da je neshvatljivo da se istorijski datum - 9. januar kada je stvorena RS dovodi u pitanje i da se postavlja želja da se zamijeni.
- To je događaj koji se desio toga dana i tu prestaje svaka diskusija, a najmanje nekakva zakonska odluka. Kod nas svaki dan ima neki praznik. Prema tome, da nije bio arhiđakon Stefan, bio bi neki drugi. Tražiti izmenu zbog toga malo je nerazumljivo - rekao je patrijarh Irinej za Radio-televiziju RS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.