Foto: Novi dokazi protiv Atifa Dudakovića
BANjA LUKA - Ministarstvo unutrašnjih poslova RS dostavilo je juče drugu dopunu izvještaja Tužilaštvu BiH protiv osam pripadnika Armije RBiH zbog postojanja osnova sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika na području Bihaća, Bosanske Krupe i Sanskog Mosta.
"Glas Srpske" saznaje da je riječ o pripadnicima 5. korpusa Armije RBiH Atifu Dudakoviću, Mirsadu Selmanoviću, Husniji Avdagiću, Muhamedu Delaliću, Zijadu Naniću, Ibrahimu Nadareviću, Senadu Šaganoviću i Seadu Jusiću.
Prema izvještaju MUP-a RS, sumnja se da su oni tokom vojne akcije "Sana 1995" planirali, naredili i pokrenula napade na civilno stanovništvo.
- Tokom te akcije ubijena su 132 civila granatiranjem, upotrebom vatrenog i hladnog oružja i namjernim nanošenjem tjelesnih povreda sa smrtnom posljedicom. Dopuna izvještaja sadrži 1.117 stranica pisanog materijala, a aktivnosti na otkrivanju krivičnih djela u vezi sa ratnim zločinima se nastavljaju kontinuirano - saopšteno je juče iz MUP-a RS.
MUP Srpske je protiv Dudakovića, Selimovića, Avdagića, Nadarevića, Šaganovića, kao i Nijaza Miljkovića, Amira Avdića i Sakiba Forića dostavio Tužilaštvu BiH dopunu izvještaja i početkom oktobra kojom ih sumnjiči da su počinili zločin protiv čovječnosti na području zapadnokrajiških opština u toku akcija "Grmeč 94" i "Sana 95".
Prema tom izvještaju, oni su 1995. godine planirali, naredili, pokrenuli i podstrekivali napade na srpsko civilno stanovništvo i naselja na području Bosanskog Petrovca i Ključa. Prema prikupljenim podacima tada su nestala i ubijena 63 srpska civila na području Bosanskog Petrovca i 27 srpskih civila sa područja Ključa.
Televizije u RS u julu su objavile snimke na kojima Dudaković svojim vojnicima naređuje da ubiju dva zarobljena vojnika Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadna Bosna, kojom je komandovao Fikret Abdić.
Ovi snimci nastali su 9. jula 1994. godine na području Izačića. Dudaković, koji je lično komandovao akcijom, okružen vojnicima, pita gdje su dva zarobljenika, a kad dobije odgovor da su u kampanjoli, izdaje naredbu: "Strijeljati na licu mjesta". Zatim je slijedilo pitanje: "Jeste li ih poubijali?"
Na snimcima se vidi kako Dudaković predstavlja svoje glavne oficire koji su, kako sam kaže, učestvovali u "filmu, čiji je on režiser, a oni glumci".
- Ovaj film je završen. Glavni glumac je Hamdija Abdić. Čestitam ti prijatelju, izvršio si zadatak sa ovom grupom. Operativac je Mehura i režiser sam ja - govori pred kamerom Dudaković.
Protiv Dudakovića još prije tri godine krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH podnijeli su tadašnji predsjednik i premijer RS Dragan Čavić i Milorad Dodik.
Ta prijava podnesena je pošto su televizije u RS emitovale snimke kako Dudaković naređuje ubijanje srpskih vojnika i civila.
Ključni ljudi u akciji koje je Dudaković predstavio su komandant vojne policije Hamdija Abdić zvani Tigar i Mehura Selimović, referent za vojno-policijske poslove i referent za kontraobavještajne poslove Petog korpusa.
Nezvanični izvori iz Tužilaštva BiH ranije su "Glasu Srpske" rekli da je istraga u ovom slučaju davno gotova, ali da niko ne smije da potpiše nalog za hapšenje Dudakovića.
Sud BiH potvrdio je protiv Selimovića optužnicu za ratne zločine krajem aprila i sudski postupak je u toku. Prema toj optužnici, Selimović se ne tereti za ubistva, već za mučenje civila i zarobljenika i njihovo odvođenje u logore. Hamdija Abdić Tigar nije procesuiran.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić juče je rekao da će najnoviji izvještaj MUP-a RS kada stigne biti dodijeljen nadležnom tužiocu u ovom predmetu. On je "Glasu Srpske" rekao da je istraga protiv Dudakovića u toku i da ne može dati više detalja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.