Jovo Radukić, glavni revizor Republike Srpske: Nezavisnost ključni izazov

Milijana Latinović Radošević
Jovo Radukić, glavni revizor Republike Srpske: Nezavisnost ključni izazov

Glavna služba za reviziju javnog sektora pozicionirala se kao jedna od institucija u Srpskoj prepoznatljiva po radu, nezavisnosti i uticaju na unapređenje sistema finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru.

Istakao je to u intervjuu za "Glas Srpske" glavni revizor Jovo Radukić, naglasivši da je nezavisnost ključni izazov u radu te institucije.

- Tokom 25 godina postojanja Glavna služba za reviziju je dala značajan doprinos unapređenju budžetskog sistema i finansijskog izvještavanja, efektivnijem i efikasnijem sprovođenju zacrtanih strategija i politika ili njihovom donošenju, ekonomičnijem i transparentnijem upravljanju javnim sredstvima i očuvanju ekonomske i fiskalne stabilnosti Srpske - rekao je Radukić, podsjetivši da je ova institucija osnovana 15. jula 1999. godine donošenjem Zakona o reviziji javnog sektora RS.

GLAS: Koji su bili prvi revizorski angažmani Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske?

RADUKIĆ: Prvi angažman bio je revizija izvršenja budžeta RS za 2000. godinu, primarno na utvrđivanju deficita budžeta na kome su se angažovali skoro svi revizori. Ovim angažmanom pokazano je da Glavna služba može sprovoditi revizije, a nakon razmatranja izvještaja na sjednici NSRS stekao se utisak da poslanici, premijer, ministri i javnost imaju povjerenje u ovu instituciju. Prvi izvještaj o reviziji izvršenja budžeta za 2000. godinu odnosio se na Ministarstvo industrije i tehnologije. Prvi izvještaj o reviziji finansijskih izvještaja bio je za Republičku upravu carina. U prvom revizijskom ciklusu 2001. sprovedeno je 47 angažmana.

GLAS: Period od 2003. do 2005. godine, kada je donesen aktuelni Zakon o reviziji javnog sektora RS, karakterisao je i veliki uticaj međunarodnog faktora. Šta nam možete reći o tom periodu?

RADUKIĆ: To je bilo vrijeme nametanja zakona i odluka od strane Kancelarije visokog predstavnika u BiH. Naime, Pedi Ešdaun 2004. godine donio je dvije obavezujuće odluke, jednu koja je značila izmjene i dopune Zakona o reviziji javnog sektora i drugu o donošenju zaključka kojim se nalaže sprovođenje posebnih revizija  za 2003. i 2004. godinu u preduzećima: "Telekom Srpske", "Elektroprivreda RS", "NIRS - Naftna industrija RS", "Željeznice", "Srpske Šume" i "Srpske Pošte". Odlukom je revizor obavezan da primjerak svakog izvještaja dostavi Kancelariji visokog predstavnika. Na osnovu svega toga, jačala je svijest o potrebi za revizijom javnog sektora u Srpskoj kao nezavisnom funkcijom parlamentarnog nadzora. Tako je Narodna skupština na sjednici 2005. godine donijela novi Zakon o reviziji javnog sektora RS.

GLAS: Koji su bili najveći izazovi sa kojima se suočila Glavna služba za reviziju tokom 25 godina rada?

RADUKIĆ: Nezavisnost kao jedna od temeljnih vrijednosti bila je i ostaje ključni izazov. Od samih početaka i nedefinisanog profesionalnog okvira, zatim nejasnih ili nepreciznih zakonskih odredbi, kolizije u nadležnostima, preko pritisaka u vidu nametnutih odluka Kancelarije visokog predstavnika u BiH, u kontinuitetu uzimajući u obzir i otpor revidiranih subjekata i određeni stepen nerazumijevanja javnosti, zatim pogrešno formulisana očekivanja u smislu istražnog i pravosudnog djelovanja, periodično slabo izražen parlamentarni interes  - sve su to izazovi sa kojima smo se suočavali, a suočavaćemo se i u budućnosti.

GLAS: Koji su najznačajniji rezultati u proteklih 25 godina?

RADUKIĆ: Glavna služba za reviziju pozicionirala se kao jedna od institucija u Srpskoj prepoznatljiva po svom radu, nezavisnosti i uticaju na unapređenje sistema finansijskog upravljanja i kontrole u javnom sektoru. O tome govore i izvještaji operativne procjene i/ili sprovođenja akcionih planova u procesu reforme javne uprave, odobravanja makrofinansijske pomoći i drugih sličnih izvještaja. Kontinuirano smo radili na unapređenju ugleda i uticaja revizorske profesije, održavanjem i unapređenjem kvaliteta revizije, posebno izvještaja. Obezbijeđeno je da se revizije sprovode u skladu sa međunarodnim standardima.

GLAS: Na koji način će se Glavna služba za reviziju dalje razvijati?

RADUKIĆ: Svijet se brzo mijenja, a da bi uspješno pratili ove dinamike i pružili kvalitetne usluge, vrhovne revizorske institucije moraju stalno ulagati u organizacioni, institucionalni i profesionalni razvoj.

GLAS: Glavna služba je sarađivala sa brojnim partnerima kako domaćim tako i međunarodnim. Koga biste izdvojili?

RADUKIĆ: Važan doprinos razvoju revizije dale su i institucije Srpske - predsjednik, Narodna skupština i Vlada. Značajan je konstruktivan odnos sa institucijama javnog sektora kao i partnerski odnos sa međunarodnim i nevladnim organizacijama, akademskom i poslovnom zajednicom i medijima. Jedna od institucija koja je bila od velikog značaja za naš razvoj je Švedska državna kancelarija za reviziju koja je od 2000. pa sve do 2012. bila strateški partner Glavnoj službi za reviziju. Moram pomenuti i Državnu revizorsku instituciju Srbije, Savez računovođa i revizora, te Savez opština i gradova Srpske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana