Glavna služba za reviziju napravila plan rada za iduću godinu: Pod lupom preduzeća i imovina gradova

Vedrana Kulaga Simić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Glavna služba za reviziju napravila plan rada za iduću godinu: Pod lupom preduzeća i imovina gradova

BANjALUKA - Služba za reviziju javnog sektora u Republici Srpskoj je posložila plan rada za narednu godinu prema kojem bi revizori prvi put trebalo da pokucaju na neka vrata u javnom sektoru, a pod lupu će i imovina opština i gradova.

Uprkos pandemiji, koja je uticala i na rad revizora u Srpskoj, nadležni su istakli za “Glas Srpske” da će sve planirane revizije biti okončane na vrijeme. Na pitanje šta će im biti u fokusu interesovanja pored adresa na kojima su redovno svake godine, rekli su da su ove godine sprovedena i dva rebalansa budžeta, tako da revizori treba da provjere sve to.

- Bio je naglasak na zdravstvenom i socijalnom sektoru. Zahtjevi koji stižu od poslanika i skupštinskog odbora te javnosti su da što češće obuhvatimo i jedinice lokalne samouprave zbog većeg broja negativnih i izvještaja sa rezervom. U predstojećem ciklusu, pored navedenog, naglasak će biti na obuhvatu javnih preduzeća i javnih ustanova koji do sada nisu bili subjekt revizije - istakli su u republičkoj službi bez navođenja koje su to tačno institucije.

Cilj je i održati određenu dinamiku provjere ranijih preporuka za one subjekte kod kojih nema revizije svake godine, a što se tiče revizije učinka, fokus je na sferama značajnim za život građana Srpske, kao što su oblasti komunalnih usluga i komunalne infrastrukture, javnog prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju, upravljanje imovinom jedinica lokalne samouprave i slično - pojasnili su u ovoj službi.

Govoreći o trenutnoj finansijskoj disciplini u Srpskoj, naglasili su da, kao što se kaže, “uvijek može bolje”, dodajući da u ovom segmentu to nije samo fraza nego i suština. Tri revidirana subjekta su ove godine dobila negativno mišljenje za usklađenost poslovanja, a dato je najmanje 36 mišljenja sa rezervom za usklađenost poslovanja, jer neki izvještaji još nisu konačni.

- To znači da od 69 izvještaja finansijske revizije koje planiramo da završimo ove godine, 56 odsto ima mišljenje sa rezervom ili negativno mišljenje vezano za usklađenost, odnosno mišljenje koje se odnosi na poštovanje zakona i propisa. Jednostavno rečeno, više od polovine revidiranih subjekata nije poštovalo odredbe relevantnih zakonskih i drugih propisa, i to u značajnoj mjeri. Naravno da mi vjerujemo, nadamo se i mislimo da može bolje i zbog toga preporukama usmjeravamo subjekte i nadležne institucije da poprave utvrđeno stanje - stav je Glavne službe.

Revizija javnog sektora, osim provjere usklađenosti poslovanja subjekata u odnosu na određene kriterijume, provjerava i istinitost, tačnost i fer prezentaciju finansijskih izvještaja.

- U tom pogledu je situacija nešto malo bolja, jer sudeći po rezultatima finansijske revizije, izražena su dva negativna mišljenja za finansijske izvještaje i 29 izvještaja sa rezervom. Značajan prostor za pomak, odnosno poboljšanje u javnom sektoru vidimo i u jačanju sistema internih finansijskih kontrola i interne revizije, što kao institucija svesrdno podržavamo, jer jačanjem tog segmenta i naš posao postaje lakši, a prostor za usmjeravanje revizorskih resursa širi se na društveno interesantne teme - zaključili su u republičkoj službi.

Nova strategija

Rukovodioci Glavne službe su sačinili Strateški plan do 2025, a na snagu bi trebalo da stupi početkom iduće godine. Tome je, kako su dodali, prethodila analiza rezultata i sprovođenja prethodne strategije, potreba i okolnosti te preporuke iz pregleda svih revizorskih institucija u BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.