Foto: Formiran paralelni sistem informisanja
BANjA LUKA - U zajedničkim institucijama BiH i u institucijama FBiH postoji paralelni i nelegalni sistem informisanja, koji su mimo protokola i zakonskih odredbi uspostavili predstavnici bošnjačkog naroda.
Rečeno je to "Glasu Srpske" u institucijama FBiH, a jedan od dokaza za to je i dopis koji je u našem posjedu.
Iz njega se vidi da direktor Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH Haris Ihtijarević dopis upućen Službi za zajedničke poslove institucija BiH šalje bez vidljivog razloga i zamjeniku ministra finansija i trezora BiH Fuadu Kasumoviću.
- Služba za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH izražava spremnost za predaju na korišćenje objekat u Sarajevu, Titova 9A, koji je u zemljišnim knjigama evidentiran kao društveno vlasništvo. Shodno navedenom potrebno je da nam hitno dostavite vaš odgovor - piše u dopisu koji je potpisao Ihtijarević.
U dnu tog akta on je, bez obrazloženja, naveo da je isti proslijeđen i Kasumoviću.
- Radi se o paralelnom sistemu informisanja preko koga bošnjački predstavnici kanališu bitne državne informacije. One se kasnije čak i zloupotrebljavaju. Pripadnicima tog paralelnog sistema bitno je da što prije dobiju važne informacije, čak i prije onih kojima su zvanično upućene. Zatim ili sprečavaju njihovu realizaciju, ili je ubrzavaju ili šalju tužbe sudu - pojašnjavaju u Službi za zajedničke poslove organa i tijela BiH.
Bitne informacije, dodaju, koje idu iz institucija FBiH ka institucijama BiH, kao i obrnuto, tim sistemom hitno dobijaju svi povjerljivi članovi tog bošnjačkog, paralelnog sistema informisanja.
Međutim, Kasumović tvrdi da taj dopis nije ni vidio jer mu, kaže, nikad nije stigao.
- Ne vidim zašto bi takav akt bio poslat meni kao zamjeniku ministra finansija i trezora BiH. Nisam ga dobio i ne znam o čemu se radi - tvrdi Kasumović.
Ihtijareviću nije želio da odgovori na pitanja vezana za ovaj dopis.
U Službi za zajedničke poslove organa i tijela FBiH ističu da je paralelni sistem informisanja formiran da bi predstavnici bošnjačkih politički partija mogli hitno da reaguju na odluke institucija BiH.
- Savjet ministara donese sedmično i do 20 odluka, plus, recimo, Vlada FBiH. Sve odluke hitno budu razaslane da bi, one za koje smatraju da nisu u bošnjačkom interesu, bile zloupotrebljavane ili odmah završavale u sudu - kažu u toj službi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.