Či­no­vni­ka po­sla­li na kon­fe­ren­ci­ju o bez­bje­dnos­ti

Goran Maunaga
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Či­no­vni­ka po­sla­li na kon­fe­ren­ci­ju o bez­bje­dnos­ti

BANjA LU­KA - Mi­nis­tar­stvo bez­bje­dnos­ti BiH je, mi­mo svih pra­vi­la i krše­ći pro­fe­si­onal­ne kri­te­ri­ju­me, na Kon­fe­ren­ci­ju o kon­tro­li­sanju me­đu­na­ro­dnih bez­bje­dno­snih kri­za, ko­ja se održa­va u Egip­tu, po­sla­lo slu­žbe­ni­ka iz Se­kto­ra za pra­vne, ka­drov­ske, op­šte i fi­nan­sij­sko-ma­te­ri­jal­ne po­slo­ve Vi­ole­tu Šu­ćur, ko­ja je la­ik u toj oblas­ti.

Kon­fe­ren­ci­ja se održa­va od 25. aprila do 25. ma­ja i po pra­vi­lu na njoj učes­tvu­ju vrhun­ski drža­vni stručnjaci iz bez­bje­dno­snih stru­ktu­ra, ali je pro­fe­si­ona­li­zam u ovom slu­ča­ju žrtvo­van zbog sumnjivih in­ter­nih do­go­vo­ra i na­mjer­nog slanja ne­ko­ga ko se u tu oblast ne ra­zu­mi­je.

U Mi­nis­tar­stvu ka­žu da je to učinjeno da bi bi­li za­us­tavljeni zah­tje­vi da na bar je­dnu od ru­ko­vo­de­ćih fun­kci­ja u tom mi­nis­tar­stvu bu­de pos­tavljen ne­ko ko je srpske na­ci­onal­nos­ti. Mi­nis­tar bez­bje­dnos­ti BiH je Sa­dik Ahme­to­vić, njegov za­mje­nik je Mi­jo Kre­šić, dok je se­kre­tar mi­nis­tar­stva Ba­kir Dau­tba­šić.

Por­tpa­rol Mi­nis­tar­stva bez­bje­dnos­ti BiH Mi­la­da Dre­ca ka­že da je ta­čno da je Šu­ću­ro­va oti­šla u Egi­pat na kon­fe­ren­ci­ju.

- Ne znam da li je još ne­ko oti­šao s njom, ni­ti da li je to bi­lo po­tre­bno. Ta­ko­đe u stručnost po­je­di­na­ca u oblas­ti bez­bje­dnos­ti ni­sam upu­će­na - re­kla je Dre­ca.

Ahme­to­vić ju­če ni­je od­go­va­rao na te­le­fon­ske po­zi­ve, a ni­smo us­pje­li do­ći ni do izja­va njego­vog za­mje­ni­ka Kre­ši­ća i se­kre­ta­ra Dau­tba­ši­ća.

Pred­sje­da­va­ju­ći Za­je­dni­čke ko­mi­si­je za od­bra­nu i bez­bje­dnost Par­la­men­ta BiH Bran­ko Zrno ka­že da ne po­zna­je Šu­ću­ro­vu ni njene ra­dne za­dat­ke, ali da bi na stru­čne se­mi­na­re i kon­fe­ren­ci­je tre­ba­lo da idu oni ko­ji su isključi­vo ve­za­ni za stru­čni po­sao.

- To je uobi­ča­je­na pra­ksa. Ako se pri to­me ko­ris­ti bi­lo ko­ji dru­gi prin­cip, on­da to ni­ma­lo ni­je do­bro. Po­go­to­vo kad je ri­ječ o bez­bje­dnos­ti, tu mo­ra da učes­tvu­je isključi­vo stru­čno li­ce - ka­že Zrno.

Član Odbo­ra za bez­bje­dnost u Na­ro­dnoj skup­šti­ni Re­pu­bli­ke Srpske Ili­ja Vu­ji­čić ka­že da ni­je upo­znat sa odno­si­ma i detaljima u Mi­nis­tar­stvu bez­bje­dnos­ti BiH, ali da bi pro­fe­si­ona­li­zam tre­ba­lo da bu­de na prvom mjes­tu.

- Po­tpu­no bi tre­ba­lo da se ispo­štu­je to da pro­fe­si­onal­nost bu­de naj­bi­tni­ja, po­go­to­vo kad je u pi­tanju ta­ko bi­tna stvar kao što je kon­tro­li­sanje me­đu­na­ro­dnih bez­bje­dno­snih kri­za - ka­že Vu­ji­čić.

Stru­čnost

Bran­ko Zrno ka­že da uče­snik kon­fe­ren­ci­je na ko­joj se go­vo­ri u ta­ko stru­čnoj oblas­ti kao što su bez­bje­dnost i kri­ze tre­ba da ta­mo ne­što no­vo ču­je, na­uči i pri­mi­je­ni, što je za BiH ja­ko bi­tno.

- Tu je naj­manje va­žno ka­ko je tom stručnjaku ime i pre­zi­me. Na prvom mjes­tu tre­ba­lo bi da bu­du pro­fe­si­onal­ni kri­te­ri­ju­mi - ka­že Zrno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.