Foto: BiH dobija 37,2 miliona evra pomoći od EU
Brisel - Evropska komisija obezbijedila je za 2015. godinu oko milijardu evra pomoći zemljama koje teže ka članstvu u EU, a za BiH je predviđeno 37,2 miliona evra.
Program pretpristupne pomoći usvojen je u petak u Briselu, a novac je namijenjen za podršku reformama i regionalnoj saradnji. Novac će biti na raspolaganju Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, Albaniji i Turskoj. Iako nije priznato kao država, Evropska komisija je za Kosovo planirala 78 miliona evra. Osim pojedinačnih iznosa za zemlje predviđeno je i dodatnih 278 miliona evra za program u više zemalja i 71,5 miliona evra za mjere podrške.
- Ovaj paket pokazuje našu snažnu posvećenost evropskoj perspektivi zapadnog Balkana i Turske - izjavio je komesar za politiku susjedstva i proširenje Johanes Han.
Evropska komisija je u okviru ovog paketa dala zeleno svjetlo i za osam velikih regionalnih infrastrukturnih projekata u oblasti energetike i saobraćaja čiji je cilj da unaprijede povezanost zapadnog Balkana i podstaknu privredni rast i zapošljavanje. EU će u te svrhe dati bespovratnih 145 miliona evra i deset miliona za projekat tehničke podrške koji će omogućiti zajmove partnerskih finansijskih institucija u ukupnom iznosu od 540 miliona evra. Bespovratnih 145 miliona evra biće iskorišćeno za finansiranje četiri interkonektora električne energije i za dva projekta u oblasti drumskog i dva u oblasti željezničkog saobraćaja.
U Briselu je u petak održan i prvi sastanak Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje nakon što je 1. juna stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SPP) između BiH i EU. Delegaciju BiH predvodio je predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić, a u njoj su bili i ministri spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović i inostranih poslova Igor Crnadak. U ime EU sa druge strane stola bili su Han i visoki predstavnik za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Federika Mogerini. Nakon sastanka je poručeno da BiH dobro napreduje na evropskom putu i da bi aplikacija za status kandidata za članstvo u EU mogla biti podnesena za mjesec ili dva. Zvizdić je naglasio da su pokrenute pripreme za podnošenje aplikacije koje podrazumijevaju i dostavljanje odgovora na pitanja iz upitnika Evropske komisije.
- Očekujem da BiH podnese aplikaciju za mjesec ili dva, čime ćemo dobiti status kandidata za pristupanje, što nam je krajnji cilj koji nema alternativu. Svjesni smo reformi koje nas očekuju i u potpunosti smo opredijeljeni da ih sprovedemo. Želimo brži ekonomski napredak, jačanje vladavine prava i ubrzano usvajanje mehanizma koordinacije - kazao je Zvizdić i dodao da je BiH uključena u proces reforme javne uprave i da je uspostavljen strateški okvir u oblasti borbe protiv terorizma i organizovanog kriminala.
Mogerinijeva je naglasila da SSP tek treba da bude primijenjen i da reforme moraju biti sprovedene.
- Rad na aktiviranju SSP-a počeće početkom iduće sedmice. Prije godinu smo imali viziju kako podstaći reforme i napredovati ka EU, a od tada su učinjeni veliki napori. To je ohrabrenje koje je prepoznala EU - rekla je Mogerinijeva.
Han je rekao da BiH treba da uspostavi mehanizam koordinacije.
- Na evropskom putu je neophodno imati mehanizam koji omogućava BiH da ubrza put ka EU. Vjerujem da će BiH jačanjem saradnje sa EU privući strane investitore - rekao je Han ponovivši da je EU spremna da podrži BiH i region u njihovim naporima.
Premijer RS
Premijer RS Željka Cvijanović obavijestila je u petak u Briselu Johanesa Hana da Srpska sprovodi reforme definisane u saradnji sa EU i da će se aktivnosti iz reformske agende naći i u ekonomskoj politici RS za iduću godinu.
- U RS će u idućem periodu biti usvojeno nekoliko značajnih reformskih zakona - najavila je Cvijanovićeva.
Sastanku su prisustvovali i premijer FBiH Fadil Novalić i Denis Zvizdić, a ukazano je na značaj što hitnijeg usvajanja mehanizma koordinacije, kao preduslova za dalje kretanje BiH na evropskom putu.
Planirana pomoć (miliona evra)
255,1 - Turska
196,6 - Srbija
89,9 - Albanija
40,4 - Crna Gora
37,2 - BiH
24,1 - Makedonija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.