Foto: Agencije
| Članovi Predsjedništva BiH u Parizu
PARIZ - Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je danas s predsjednikom Republike Francuske Emanuelom Makronom u Jelisejskoj palati u Parizu.
Sastanku su prisustvovala i druga dva člana Predsjedništva BiH, kao i komesarka EU za proširenje Marta Kos.
Bećirović je zahvalio predsjedniku Makronu i prijateljskom narodu Republike Francuske na sveobuhvatnoj pomoći i podršci koju Republika Francuska pruža Bosni i Hercegovini od sticanja nezavisnosti.
Govoreći o prilikama u Bosni i Hercegovini, Bećirović je naglasio da je 2025. bila obilježena "brutalnim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Dejtonsko–Pariški mirovni sporazum".
Ukazao je da je u ovom kontekstu od izuzetnog značaja da Republika Francuska i drugi strateški partneri Bosne i Hercegovine posebno podrže dvije ključne institucije koje garantuju mir i stabilnost, Ustavni sud BiH i Kancelariju visokog predstavnika međunarodne zajednice (OHR).
Istakao je da su ove dvije institucije imale ključnu ulogu u zaštiti ustavnog poretka i u sprečavanju destabilizacije države.
Takođe je naveo da je veoma značajno da Republika Francuska iskazuje kontinuiranu i snažnu privrženost nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Bećirović je istakao da je od izuzetne važnosti da Bosna i Hercegovina što prije postane članica NATO-a i Evropske unije (EU).
Posebno je naglasio značajnu ulogu Republike Francuske, kao jedne od ključnih članica NATO-a i EU, u podršci reformama i evroatlantskoj budućnosti Bosne i Hercegovine.
Na sastanku je Bećirović pozvao predsjednika Makrona da posjeti Bosnu i Hercegovinu 2026. godine, saopšteno je iz Bećirovićevog kabineta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.