Foto: Uprava za indirektno oporezivanje: Iduće sedmice o povećanju akciza
Banjaluka - Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH trebalo bi iduće sedmice da razmatra inicijativu za povećanje akciza na alkohol, pivo i gorivo kao i odluku o utvrđivanju posebne i minimalne akcize na cigarete za 2015. godinu.
Još nije poznato da li će inicijativa za povećanje akciza biti usvojena s obzirom na različite stavove unutar radne grupe o ovom prijedlogu. Radna grupa koju je UO UIO formirao sa zadatkom da predloži izmjene zakona koji tretiraju akciznu politiku nije uspjela da se usaglasi jer je predstavnik FBiH došao sa stavom suprotnim stavu premijera FBiH.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je ranije "Glasu Srpske" da je siguran da ne postoji bilo kakav problem da odluka o povećanju akciza bude donesena u UO UIO.
Premijeri RS i FBiH Željka Cvijanović i Fadil Novalić zatražili da povećanje akciza na gorivo za 15 feninga i putarine za 10 feninga, te uvođenje posebne akcize na pivo i cigarete od 15 feninga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.