Neophodne poreske olakšice za omladinski i studentski rad

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Neophodne poreske olakšice za omladinski i studentski rad

Jahorina - Omladinsko i studentsko radno angažovanje posredstvom studentskih i omladinskih zadruga u Republici Srpskoj trebalo bi bolje zakonski definisati i osloboditi ga plaćanja različitih poreza i doprinosa, zaključeno je na okruglom stolu u okviru ovogodišnjih Susreta omladinskih i studentskih zadruga Republike Srpske i Srbije.

"Time bi se povećala zastupljenost ovog oblika rada na tržištu i njegova konkurentnost u odnosu na isti oblik rada u Federaciji BiH /FBiH/ i Brčko distriktu", zaključeno je na ovom skupu, koji se održava od 13. do 16. marta na Jahorini.

Zaključci sa ovog skupa biće proslijeđeni kao inicijativa nadležnim institucijama u Republici Srpskoj.

Načelnik Odjeljenja za rad i zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Rajko Kličković rekao je Srni da bi ovaj oblik rada mogao biti definisan kroz izmjene Zakona o radu.

On kaže da bi omladinsko i studentsko radno angažovanje trebalo da bude tretirano kao rad kojim se ne zasniva radni odnos, a kroz zakon o doprinosima trebalo bi razmotriti mogućnost da se ubuduće plaćaju samo doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje, a ne i porezi na nezaposlenost i dječiju zaštitu.

"Određenim olakšicama, omladinski i studentski rad u Srpskoj bi postao konkurentniji u odnosu na studentski i omladinski rad u Federaciji i distriktu Brčko, jer su organizacije iz FBiH i distrikta, koje imaju manje namete i obaveze, preplavile tržište u Republici Srpskoj", rekao je Kličković.

On je dodao da bi studentsko i omladinsko radno angažovanje sa poreskim olakšicama dovelo do toga da se veći broj lica angažuje na taj način, s tim da treba imati u vidu da se time ne ugrožava radni odnos, posebno ne zasnivanje radnog odnosa na određeno i neodređeno vrijeme.

"Bolja definicija omladinskog i studentskog rada olakšala bi posao inspekciji rada prilikom kontrole kod poslodavaca", istakao je Kličković i dodao da bi i za poslodavace ovaj rad bio isplativiji prilikom angažovanja omladinaca i studenata na sezonskim poslovima.

On je rekao da Ministarstvo rada podržava ovakav oblik rada i smatra ga radom koji, na neki način, doprinosi zapošljavanju u Republici Srpskoj i smanjenju nezaposlenosti, odnosno smatra ga korektivnim faktorom socijalnog stanja u Srpskoj.

Na ovogodišnjim 67. Susretima omladinskih i studentskih zadruga Republike Srpske i Srbije, raspravlja se o studentskom i omladinskom zadrugarstvu, omladinskom i studentskom radu iz različitih aspekata, a za učesnike su upriličena i sportska takmičenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.