Jedan računar ne smije da bude prepreka

Dragana Keleč
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Jedan računar ne smije da bude prepreka

BANjALUKA - Da bi Banjaluka, ali i cijela Srpska mogla da ostane ponosna na rad svog mladog sugrađanina Duška Bijelića, koji je sa nepunih 17 godina postao administrator "Fejsbuka" za jugoistočnu Evropu, potrebno je samo malo volje, zajedništva i ljudskosti.

Iako se na prvi pogled ne razlikuje mnogo od svojih vršnjaka, Duško Bijelić je ipak drugačiji. Ovaj tinejdžer, učenik četvrtog razreda banjalučke Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" u Banjaluci, već više od godinu radi ozbiljan posao administratora "Fejsbuka" za jugoistočnu Evropu. Da bi talentovani i vrijedni mladić mogao i dalje da radi i napreduje, potreban mu je novi računar.

- Znam, svi će pomisliti isto, pa ako sam već zaposlen na "Fejsbuku", kako onda ne mogu sebi da priuštim računar? Nisam, nažalost, u mogućnosti.  Prema obećanjima glavnih administratora "Fejsbuka", stalna primanja imaću tek kada postanem viši administrator, a to nisam mogao dok nisam napunio 18 godina. Nadam se da će biti bolje, jer sam punoljetan postao prošle sedmice  - kaže Duško.

Ako ne nabavi potrebnu računarsku opremu Duško neće moći da odgovori zadatku, iako ima i znanje i volju.

Duško živi sa majkom i bakom u banjalučkom naselju Borik, a prije nešto više od godinu ostao je bez oca. Ovog mjeseca desila mu se još jedna porodična tragedija, kada je izgubio starijeg brata, koji je umro od bolesti srca. Svu ušteđevinu, koju je ova skromna porodica imala, dala je na troškove sahrane, a jedini stalni izvor prihoda imao je samo najmlađi od njih - Duško.

- Računar mi je hitno potreban, jer ću možda da izgubim posao. Uputio sam nekoliko molbi firmama koje prodaju računarsku opremu, od kojih sam dobio obećanje da će pomoći, pa mi sada preostaje da čekam - rekao je Duško, dodajući da ne gubi nadu da će se sve dobro završiti i da jedan računar neće biti prepreka njegovoj budućnosti i znanju.

U razgovoru za julsko izdanje biltena organizacije "Save the Children" Duško Bijelić, učenik Elektrotehničke škole iz Banjaluke, govorio je o svom poslu administratora "Fejsbuka" i tome kako se zaštititi od manijaka i pedofila.

Prema njegovim procjenama, barem 800.000 profila na "Fejsbuku" u Evropi su lažni. Upozorava da na toj mreži ima mnogo djece ispod 15 godina, koja prihvataju sve zahtjeve za dodavanje na listu prijatelja koje prime.

- Skoro se to desilo jednoj djevojčici u Banjaluci, koja ima tek 13-14 godina i imala je svoje obnažene slike na "Fejsbuku" (naravno, ona to nije stavila), rekao je Duško i dodao da je jedini i najefikasniji način zaštite da za prijatelje primate samo poznate osobe i da pazite šta stavljate na "Fejsbuk".

- Ne zaboravite da on služi da se lakše i besplatno komunicira sa osobama koje znate - kazao je.

Školovanje

Duško Bijelić se za posao administratora "Fejsbuka" prijavio lani na raspisani konkurs na internetu, gdje se zahtijevalo poznavanje engleskog jezika, veb i forum dizajna i programiranja. Bio je jedan od najmlađih kandidata koji je uspio svojim znanjem da se zaposli.

Kada je dobio posao "Fejsbuk" administratora prvo je pokrivao Banjaluku, zatim se njegov posao proširio na regiju i BiH, a danas pokriva područje gotovo cijele jugoistočne Evrope. Njegov glavni zadatak je sprečavanje bilo kakvog vrijeđanja na "Fejsbuku", odnosno da popravlja čet i brani profile od hakovanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.