Foto: Govor mržnje djeluje razorno na vjernike
TREBINjE - Govori mržnje, klevete i laži, uperene prije svega na crkvene velikodostojnike u jednom kontinuitetu, mogu da djeluju razorno na vjernike i da raspire osjećaj nesigurnosti i straha.
Ovo je izjavio njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije tokom jučerašnjeg razgovora sa referentom za vjerska pitanja pri ambasadi SAD u BiH Patrikom Hanišem.
Na samom početku razgovora u Eparhijskom domu, vladika Grigorije izrazio je nezadovoljstvo zbog neopreznog saopštenja iz američke ambasade povodom nedavnog incidenta u Trebinju. Obrazlažući svoj stav, vladika Grigorije je naglasio da u potpunosti podržava slobodu novinarstva, ali da se ovdje radilo o krajnjoj zloupotrebi te slobode.
Vladika Grigorije rekao je da od međunarodne zajednice i SAD očekuje da ubuduće pravilno reaguju i osude sve one koji svojim govorima mržnje, lažima i klevetama pokušavaju da uznemire građane BiH jer je to direktno raspirivanje mržnje između vjerskih zajednica i naroda koji žive na ovom prostoru što je čin direktne političke destabilizacije ove zemlje.
- Ako se nastavi putem mržnje, ova zemlja nema budućnost - naglasio je vladika Grigorije.
Haniš i vladika Grigorije složili su se s tim da su i novinarstvo, a i sudstvo, koje je jedino legalno sredstvo za odbranu od napada i govora mržnje, na veoma niskom nivou.
U zaključcima razgovora, vladika Grigorije i Haniš saglasili su se, citirajući Bibliju, da "kuću ne treba zidati na pijesku nego na kamenu" i da im je očuvanje mira unutar vjerskih zajednica i između naroda u BiH, prioritetan interes.
U tom smislu će se, u cilju poboljšanja odnosa i prevazilaženja problema, nastaviti dalja saradnja i prijateljski i korektni odnosi.
Haniš je vladici rekao da je razlog njegove posjete Hercegovini susret sa liderima vjerskih zajednica i upoznavanje sa stanjem, kao i sa problemima i poteškoćama sa kojima se vjerske zajednice svakodnevno susreću.
Vladika je rekao da će, u najskorije vrijeme, o slabostima i domaće političke scene i međunarodne zajednice, govoriti sa ljudima u najvažnijim političkim centrima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.