Deset puta više doseljenih nego odseljenih

Marijana Miljić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Deset puta više doseljenih nego odseljenih

BANjALUKA - U Republiku Srpsku ove godine doselilo se deset puta više stanovnika nego što se odselilo, što potvrđuju i podaci da su mjesto prebivališta u RS prijavila 41.954 stanovnika, dok je prebivalište odjavilo 4.011 ljudi.

U Agenciji za identifikaciju dokumenata, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) rekli su "Glasu Srpske" da je ove godine u Srpskoj mjesto prebivališta prijavilo 3.414 stanovnika iz Federacije BiH.

- Prebivalište u Srpskoj u 2010. godini prijavilo je i 439 stanovnika Brčko distrikta, ali i 36 stranih državljana - kazali su u IDDEEA.

Dodali su da je 939 osoba iz RS ove godine prijavilo mjesto prebivališta u nekoj od zemalja u inostranstvu.

- Najviše stanovnika Srpske odselilo se u Srbiju, zatim u Njemačku, Hrvatsku, Austriju, Sloveniju i Crnu Goru. Nekoliko stanovnika Srpske prijavilo je mjesto prebivališta i u Danskoj, Italiji i Češkoj, kao i u Sjedinjenim Američkim Državama, Švedskoj, Kanadi, Mađarskoj, Makedoniji i Holandiji - rekli su u Agenciji za identifikaciju dokumenata.

U ovoj agenciji su naglasili da je u ovoj godini 2.717 stanovnika Srpske svoje prebivalište prijavilo u FBiH, dok je 2.695 osoba iz Srpske svoje prebivalište prijavilo u Brčko distriktu.

Demograf Stevo Pašalić ranije je rekao da se iz podataka o unutrašnjim migracijama može vidjeti da Srpska ima pozitivan godišnji bilans u odnosu na FBiH i distrikt Brčko.

- Pored toga, zabilježeno je i iseljavanje iz ruralnih ka urbanim sredinama, tako da se javljaju prenaseljeni gradovi i one sredine koje ostaju puste - kaže Pašalić.

U Republičkom zavodu za statistiku RS kazali su da se tokom prošle godine iz FBiH u RS doselilo 4.276 stanovnika dok se iz Republike Srpske u FBiH odselilo 3.413 ljudi.

- Broj doseljenih stanovnika iz Federacije BiH u Srpsku bio je još veći 2008. godine, kada su se u Srpsku doselila 5.393 stanovnika iz FBiH, a iz RS u FBiH odselilo 4.385 ljudi - podaci su Zavoda za statistiku. 

Unutrašnje migracije

Prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, najviše stanovnika lani se doselilo Banjaluku, i to 2.202.

- Iz drugih opština Srpske u Banjaluku se lani doselilo 1.616 ljudi, dok se iz FBiH doselilo 542, a iz Brčko distrikta 44 stanovnika - kazali su u Zavodu za statistiku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.