Alan Ford ga prati kroz život

Snežana Tasić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Alan Ford ga prati kroz život

Prijedor - Da je Predrag Knežević sačuvao sve stripove koje je kupio ili dobio na poklon za svojih 37 godina, danas bi oni vrijedjeli kao jedan solidan stan.

Predrag skuplja stripove od djetinjstva i po tome je jedinstven ne samo u Prijedoru nego i dalje. Od hobija ne odustaje ni u ovim teškim vremenima, kada se život mnogih sveo na borbu za egzistenciju. U Predragovoj kolekciji najbrojniji je nezaobilazni "Alan Ford", a ima i "Zagora" čiji prijeratni brojevi danas najviše vrijede. Zaljubljenici u strip za jedan takav primjerak znaju da izdvoje i više od 500 evra.

Sve je počelo kada je kao dječak trebalo da ide zubaru.

- Da bih uopšte sjeo na zubarsku stolicu, obećali su da će mi kupiti strip. I tako je počelo, četiri zuba, četiri stripa - priča Predrag dodajući da je uz stripove naučio i da čita.

Kada Predrag kaže da je sakupljač stripova, neko bi pomislio da je to hrpa starog papira, iskrzanih listova koji stoje negdje u podrumu ili na tavanu. Međutim, kod Predraga to nije slučaj. Riječ je o više od 2000 stripova, ukoričenih, složenih na policama.

- Supruga mi kaže da će joj moji stripovi doći glave i to je bukvalno tako jer stripovi na policama stoje upravo iznad kreveta - rekao je Predrag u šali.

Rado se sjeća svoga djetinjstva i vremena kada su svi drugari čitali i razmjenjivali stripove, voljeli njihove junake.

- Stripove smo razmjenjivali i nismo mogli dočekati da neko pročita neko novo izdanje, pa da ga i mi dobijemo. Znao sam da odem na more i kad se vratim da mi deset ljudi dođe na vrata da mijenjamo stripove - rekao je Predrag.

Onda je došao rat i stripova nije bilo u prodaji, da bi se kasnije pojavili u mnogo manjem obimu, a stigao je i internet koji je od toga napravio biznis.

- Da sam to znao ne bih tako podijelio svoje stripove i danas bi imali vrijednost možda jednog stana. Sve sam podijelio, mnogi su se zagubili, tako da mi je mali broj stripova iz tog vremena ostao - rekao je Predrag.

Tiraž i cijene

Predrag kaže da u BiH više nema izdavača stripova i to sada rade u susjednim zemljama, uglavnom Hrvatskoj i Srbiji.

Nekada su se štampali u tiražima od  50.000, pa i 100.000 primjeraka. Sada su to tiraži od oko 350 primjeraka, ali su skuplji. Današnji stripovi koštaju oko šest KM, a limitirana izdanja u kojima ima više epizoda u jednim koricama koštaju od 25 do 60 KM.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.