Žene prosječno žive 74, a muškarci 71 godinu

Sanja Jokić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Žene prosječno žive 74, a muškarci 71 godinu

Prosječan životni vijek stanovnica Banjaluke iznosi 74 godine, a muškaraca 71 godinu, izjavila je "Glasu Srpske" specijalista porodične medicine u JU "Dom zdravlja" Sanja Tešanović.

- Zahvaljujući brojnim mjerama prevencije poput skrining testova i vakcinacija život naših sugrađana je generalno povećan. Da bi imali još kvalitetniji i duži život stanovnicima Banjaluke savjetujem da smanje unos kalorija, povećaju unos vitamina, izbjegavaju pušenje, alkohol i stresne situacije, povećaju redovnu fizičku aktivnost te redovno kontrolišu zdravstveno stanje - istakla je Tešanovićeva.

Prema njenim riječima, najčešće bolesti koje "prekraćuju" život Banjalučanima su bolesti sistema krvotoka, varenja, disanja te mišićno-koštanog sistema.

- Među najrizičnijim su bolesti sistema za krvotok jer one prouzrokuju srčane i moždane udare. Povišen krvni pritisak je jedan od glavnih uzročnika srčanih udara. Idealan krvni pritisak zavisi od čovjeka do čovjeka, no zdravim pritiskom smatra se 115/75 mmHg. Ako prelazi 140/90 dužina života smanjuje se za deset godina. Povišeni pritisak izaziva oštećenja mozga, srca i bubrega. Ova mjerenja bi trebalo da se izvode jedanput godišnje - pojasnila je Tešanovićeva.

Istraživanja su pokazala da redovna kontrola krvnog pritiska, nivoa holesterola, obima struka, tjelesne težine i količine šećera u krvi najbolje pokazuju kakvo je vaše stvarno zdravstveno stanje.

Penzioner Nikola Maksić je kazao da redovno posjećuje ljekara jer želi kao i svi da vodi zdrav i ispunjen život.

- Stresne situacije su, po mom mišljenju, najveći neprijatelj savremenog čovjeka i stoga ga, ako želimo da doživimo duboku starost, treba "izbaciti" iz života - rekao je Maksić.

S ovim mišljenjem slaže se i 55-godišnji radnik Velimir Bašić, koji ističe da loša prehrana i stres i te kako ugrožavaju naše živote i čine težom našu svakodnevicu.

- Vidite i sami da je velika kriza, siromaštvo i nezaposlenost se iz dana u dan povećavaju te nije ni čudo što kraće živimo - dodao je Bašić.

Mladi Banjalučani ne razmišljaju o starosti već o sadašnjosti koje ispunjavaju bezbrižnost i želja da se uživa u svim čarima života.

- Narod kaže: "Pitaće starost gdje je bila mladost", ali ja tako ne razmišljam. Kada budem sazrio kao ličnost, možda i posvetim više brige zdravlju i pripremi tijela za ono što ga u starosti čeka. U fizičkoj sam kondiciji, nije da pazim na ishranu, ali nikada u životu nisam volio masno tako da nemam ni tih problema. Sve u svemu, vjerujem da ću zrele godine dočekati spreman - kazao je devetnaestogodišnji Banjalučanin Sanjin Tahirović.

Faktori starenja

- Vjerovanje u bolesti, mržnja prema tijelu, vjerovanje u to da imamo još vrlo malo vremena, ljutnja, mržnja prema samom sebi, ogorčenost, predrasude, predaja kontrole u ruke drugih... Sve su to faktori koji nas postaraju - kažu psiholozi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.