OŠ "Borisav Stanković" uručena tehnologija za rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju

Srna
Foto: D. Pozderović

BANjALUKA - Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić izjavila je danas u Banjaluci da je, kroz projekat sa Unicefom i donaciju asistivne tehnologije, obezbijeđeno da učenici sedam škola i tri predškolske ustanove imaju mogućnost da primjenjuju onlajn tehnologije u procesu obrazovanja učenika sa poteškoćama u razvoju.

Trivićeva je istakla da je ovo veliki zajednički projekat Ministarstva prosvjete i Unicefa namijenjen razvoju sistema obrazovanja u Republici Srpskoj.

Ona je rekla da će edukacijom 25 nastavnika u narednih nekoliko dana uspjeti da primijene iste načine rada u upotrebi novih tehnologija za djecu sa poteškoćama u razvoju i obezbijede pravo na jednako vaspitanje i obrazovanje zajedno sa njihovim vršnjacima.

Trivićeva je danas posjetila banjalučku Osnovnu školu /OŠ/ "Borisav Stanković", kojoj su predstavnici Unicefa uručili softversko rješenje pomoćne tehnologije "Bordmejker sedam", koje služi za razvoj kognitivnih, senzornih i komunikacionih vještina učenika sa smetnjama u razvoju.

Ona je navela da je ovaj projekat veoma značajan i da govori o tome koliko su nastavnici, odnosno škole spremni za sve ono što diktira novo doba. Trivićeva je naglasila da primjenu novina u obrazovanju prati edukacija nastavnika koji kasnije učenicima omogućavaju sticanje novih znanja i vještina uz pomoć nove asistivne tehnologije. Ona je rekla da će ti nastavnici i raditi na edukaciji svih ostalih nastavnika u školama Srpske, ističući da je ovo prvi korak u obezbjeđivanju novih tehnologija za potrebe djece sa poteškoćama u razvoju u Republici Srpskoj.

Šef Odsjeka za obrazovanje Kancelarije Unicefa u BiH Sanja Kabil izjavila je da danas prisustvuju izuzetno lijepom činu, a to je uvođenje asistivne tehnologije koja će pomoći kombinovanom procesu nastave. "Danas smo uručili prve licence za softver koji bi trebao da pomogne u procesu inkluzije, a namijenjen je djeci sa poteškoćama u razvoju", rekla je Kabilova. Ona je napomenula da ih naredne sedmice očekuju obuke, nakon čega će pratiti 10 osnovnih škola i predškolskih ustanova u Republici Srpskoj koje su izabrane u pilot-fazi.

Direktor OŠ "Borisav Stanković" Rade Krecelj izrazio je zadovoljstvo što je ova škola prepoznata kao jedna od onih u koju ide najviše djece sa poteškoćama u razvoju. "Neki roditelji su prepoznali našu školu koja ima poseban odnos prema roditeljima i djeci da poteškoćama u razvoju. Sve ovo što smo dobili danas poslužiće nastavnicima da djeca što lakše savladavaju gradivo, ali i socijalizaciji djece", rekao je Kecelj. On je naveo da nastavu u ovoj školi pohađa 670 učenika, te da 15 učenika ima podršku, odnosno asistente, a 10 učenika ih nema.

"Imamo četiri učitelja koja su uključena u razred da pomognu učiteljici oko djece koja imaju određene poteškoće", precizirao je Kecelj. Računar i po pet licenci za softversko rješenje pomoćne tehnologije "Bordmejker sedam" Unicef će donirati u sedam osnovnih škola i tri predškolske ustanove u Republici Srpskoj s ciljem unapređenja inkluzije u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Ovu donaciju danas je dobila OŠ "Borisav Stanković" u Banjaluci, a narednih dana će je dobiti osnovne škole "Petar Petrović Njegoš" u Tesliću, "Dositej Obradović" u Doboju, "Desanka Maksimović" u Čelopeku kod Zvornika, "Sveti Sava" u Modriči, "Sveti Sava" u Rogatici, "Jovan Jovanović Zmaj" u Trebinju, kao i vrtići "Palčić" u Tesliću, "Čika Jova Zmaj" u Foči i "Naša radost" u Trebinju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana