Rjetkost kakva se ne viđa: Jedinstveni Lamborgini Mursielago LP 670-4 SV ide na aukciju

B.Đ.
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Jedinstveni Lamborgini Mursielago LP 670-4 SV ide na aukciju Foto: Sotbiz | Jedinstveni Lamborgini Mursielago LP 670-4 SV ide na aukciju

Smeđa obično nije boja koju kupci biraju kada je riječ o superautomobilu vrijednom više miliona dolara, ali neobična nijansa ovog Lamborgini Mursielago LP 670-4 SV iz 2010. godine vjerovatno ga neće spriječiti da postane najskuplji primjerak u istoriji.

Lamborgini je čuveni Mursielago SV ograničene serije predstavio kao završni oproštaj svog kultnog superautomobila s V12 motorom, povećao je snagu 6,5-litarskog motora, smanjio masu te napravio nekoliko vizuelnih i aerodinamičkih unapređenja.

To je ujedno bio i posljednji serijski cestovno legalni automobil koji je Lamborghini nudio sa 6-stepenim ručnim mjenjačem.

Ovog mjeseca će vlasnika promijeniti jedini Mursielago SV koji je obojen u Ad Personam nijansu Marrone Eklipsis i opremljen ručnim mjenjačem. Vjeruje se da je ovaj automobil jedan od svega pet primjeraka koji su napustili fabriku s ručnim mjenjačem, a smatra se i da je bio posljednji sastavljen. To bi ga moglo učiniti posljednjim Lamborginijem s V12 motorom i ručnim mjenjačem koji je ikada proizveden, što njegovu poželjnost i vrijednost značajno podiže.

Ipak, nisu samo boja i ručni mjenjač ono što ovaj Mursielago čini posebnim. Eksterijeru kontrast prave felge lakirane u zlatnu boju, a unutrašnjost je uređena drugačije od bilo kojeg drugog SV modela.

 

Instrument tabla, tapacirung, upravljač i obloge vrata presvučeni su kožom Marrone Janus i Alcantarom, a tu su i kontrastna udobna sjedišta modela LP640 presvučena Ad Personam Avorio Lilium kožom sa šavovima u nijansi Grigio Phoenix.

Postoji još jedna stvar po kojoj se ovaj SV razlikuje od većine ostalih.

Umjesto velikog stražnjeg spojlera od karbonskih vlakana, bio je jedan od svega nekoliko primjeraka napravljenih s manjim spojlerom na rubu poklopca, što mu daje nešto suzdržaniji izgled, a istovremeno povećava maksimalnu brzinu s 336 km/h na 341 km/h, prenosi Kliks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.