Poletio potpuno električni avion

B92
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Agencije

Beta tehnolodžiz postala je prva američka kompanija koja je uspjela da organizuje uzlijetanje i slijetanje potpuno električnog aviona, saopštila je ta kompanija.

Let od Nju Džerzija do Međunarodnog aerodroma „Džon F. Kenedi“ u Njujorku trajao je 45 minuta, a u avionu su se, pored pilota, nalazile još četiri osobe, prenio je Rojters.

Agencija napominje da transportne kompanije, među kojima i avio-kompanije, žele da razviju usluge korišćenja električnih aviona na baterije koji mogu da poleću i slijeću vertikalno, kako bi prevozili putnike na kratka gradska putovanja, a da pritom izbjegnu saobraćaj.

Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) u oktobru je završila sveobuhvatna pravila za obuku i sertifikaciju pilota za letenje vazdušnim taksijem, nazvavši to posljednjim dijelom uslova za bezbjedno uvođenje ovih aviona u saobraćaj u bliskoj budućnosti.

Beta je istog mjeseca obezbijedila 318 miliona dolara kapitala za finansiranje proizvodnje, sertifikacije i komercijalizacije električnih aviona, čime je ukupna prikupljena vrijednost kompanije za tu namjenu dostigla više od milijardu dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.