“Pjesničko podne” okupilo stotine ljubitelja stiha FOTO

Agencije
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: “Pjesničko podne” okupilo stotine ljubitelja stiha FOTO

Prijedor - Poemom Skendera Kulenovića “Stojanka majka Knežopoljka”, u izvođenje glumice Narodnog pozorišta Republike Srpske Radenke Ševe, otvoren je poetski čas na Mrakovici pod nazivom “Pjesničko podne”, kao centralni događaj u okviru 40. Književnih susreta na Kozari, koji je okupio stotine ljubitelja stiha iz potkozarskih opština, javile su agencije.

Pomoćnik ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Irena Soldat Vujanović rekla je da je veoma važno da današnje generacije pamte uglednog pjesnika i čuvenu poemu i time grade temelje za neke nove susrete na Kozari za buduće generacije.

- Ovo je jedna od vrhunskih manifestacija koja se održava na području Republike Srpske, kojoj poseban značaj daju ugledna imena srpske književnosti, koja iz godine u godinu pohode Kozaru i ovdje predstavljaju svoja nova djela - dodala je Soldat Vujanović.

Načelnik opštine Prijedor Marko Pavić istakao je da je ovo godina velikih jubileja, jer se, osim četrdesetogodišnjice Susreta, obilježava i 70 godina od nastanka čuvene Skenderove poeme i isto toliko godina od bitke na Kozari.

- U svakoj smrti i umiranju rađala se nova klica života i upravo je nastavak ove čuvene poeme u vihoru rata svjedočastvo da je duh Kozare i njenog naroda neuništiv - rekao je Pavić.

Ovogodišnjem dobitniku nagrade “Skender Kulenović”, Dobrici Eriću, direktor “Arselor Mitala” Prijedor Mladen Jelača uručio je nagradu od 3.000 KM i statuetu Ljubijski rudar, čiji je pokrovitelj ova kompanija.

Pored nastupa književnika Ranka Risojevića, Moše Odalovića, Ranka Pavlovića, Milice Jeftimijević Lilić, Slavomira Gvozdenovića, Dare Sekulić, Aleksandre Čvorović, Milice Bakrač i Bore Kapetanovića, kao i laureata Dobrice Erića, u umjetničkom dijelu programa nastupili su i glumac Tihomir Stanić i etno-grupa “Žubor” iz Kotor-Varoša, te čuveni klarinetista Božidar Boki Milošević.

Manifestacija se nastavlja večeras u 19 časova u Muzeju Kozare izložbom slika nastalih na ovogodišnjoj, osmoj likovnoj koloniji “Sreten Stojanović”.

U Pozorištu Prijedor biće održano veče laureata gdje će se prijedorska publika družiti sa pjesnikom Dobricom Erićem.

Susreti se zavrašvaju sutra u “Galeriji ‘96” nastupom pjesnika zavičajnog kruga, te muzičkih i dramskih umjetnika.

Domaćin i organizator Susreta je opština Prijedor, pokrovitelj Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske, a koorganizatori grad Banjaluka i opštine Potkozarja.

Otvoreni 40. Književni susreti na Kozari

U Prijedoru su otvoreni 40. Književni susreti na Kozari, manifestacija koja ove godine protiče u znaku obilježavanja 70 godina od prvog izvođenja ove poeme i od kozarske epopeje.

Tonskim zapisom na kojem Skender Kulenović izvodi svoju poemu “Stojanka majka Knežopoljka” sinoć su u Pozorištu u Prijedoru otvoreni ovogodišnji susreti.

Susrete je sinoć otvorio načelnik opštine Marko Pavić koji je rekao da je za Prijedor velika čast da ugosti renomirana pjesnička imena.

On je poželio da im Kozara postane inspiracija i da se uvijek vraćaju ovim susretanjima.

On je Povelju “Skender Kulenović” uručio ovogodišnjem dobitniku ove književne nagrade Dobrici Eriću koja mu je dodijeljena za knjigu pjesama i balada “Moji rođaci iz doline cveća” objavljenu u izdavačkoj kući “Legenda” iz Čačka.

- Ove godine obilježavamo vrijedne jubileje i nije se mogla dogoditi ljepša situacija nego da nagradu dobije pjesnik koji je prijatelj Prijedora, ovih susreta i naše Kozare - rekao je Pavić.

Erić je rekao da je nagradom počašćen, jer nosi ime pisca koga je poznavao u životu.

- Imao sam prilike da nekoliko puta i govorim na istim skupovima zajedno sa Skenderom, tako da mi nagrada znači mnogo više nego što je samo njeno ime - rekao je Erić.

Gosti pjesničke večeri bili su Ranko Risojević, Mošo Odalović, Ranko Pavlović, Milica Jeftimijević Lilić, Bećir Vuković, Slavomir Gvozdenović i Boro Kapetanović.

U pratećem programa nastupili su Srpsko pravoslavno crkveno pjevačko društvo “Vila”, operska diva Dunja Simić, etno grupa “Perla”, glumac Tihomir Stanić i klarinetista Boki Milošević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.