Foto: BMV otpušta 8.000 radnika širom svijeta
MINHEN – Njemački proizvođač automobila Be-Em-Ve (BMW) će, prema informacijama iz kompanije, pokrenuti program smanjenja broja zaposlenih kojim bi širom svijeta trebalo da bude ukinuto oko 8.000 radnih mjesta.
Smanjenje broja zaposlenih trebalo bi da bude sprovedeno kroz prirodni odliv radnika i dobrovoljne otpremnine, prenosi Virtšaftsvohe.
Program će trajati od oktobra 2026. do kraja 2027. godine, a odnosiće se uglavnom na zaposlene u administraciji, razvoju i drugim takozvanim indirektnim oblastima koje nisu direktno povezane sa proizvodnjom vozila.
Be-Em-Ve grupa zapošljava oko 154.000 radnika, a više od polovine radi u Njemačkoj, pa se očekuje da će značajan dio ukinutih radnih mjesta biti upravo na njemačkom tržištu.
Novi izvršni direktor kompanije Be-Em-Ve Milan Nedeljković u junu je morao da snizi očekivanja za poslovne rezultate, upozorivši da će profitabilnost biti pod pritiskom zbog slabije prodaje, posebno na kineskom tržištu.
Finansijski direktor Valter Mertl tada je upozorio da bi restrukturiranje moglo donijeti oko milijardu evra jednokratnih troškova, ali nije precizirano koliko bi od toga bilo povezano sa smanjenjem broja zaposlenih.
Be-Em-Ve je dugo bio izuzetak među njemačkim proizvođačima automobila, jer je izbjegavao velike programe otpuštanja, ali kriza auto-industrije je stigla i do Minhena.
Folksvagen, Mercedes-Benc, Audi i Porše već su najavili smanjenja broja zaposlenih zbog slabijih poslovnih rezultata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.