
Географски, Гренланд је дио Сјеверне Америке, али се сматра европским подручјем.
Од 9. вијека су њиме господариле двије колонијалне силе, Норвешка и Данска. Гренланд се углавном ослања на риболов, а Данска доприноси у значајној мјери његовом буџету, најмање 60 одсто.
Област је такође богата нафтом, гасом и ријетким минералима. Непрекидан дан тамо траје два мјесеца, а 80 одсто острва је прекривено вјечним ледом који је у појединим дијеловима дебео око четири километра.
Међутим, и то се мијења усљед глобалног загријавања. Иако само мањи дио острва није под ледом и даље је величине Шведске.
Гренланд заузима површину од 2,16 милиона квадратних километара, укључујући неколико острва која се налазе у близини обала. На Гренланду живи око 56.000 људи што га чини једном од земаља са најмањом густином насељености. Пошто је већина територије прекривена снијегом и ледом, арктичка нација одише бијелом бојом. Али, како је онда Гренланд добио име "зелена земља"?
Када је Ерик Црвени био протјеран на острво назвао га је зеленим у нади да ће привући досељенике. Ипак, судећи према мишљењу научника, Гренланд је некада заиста био зелен, мада је то било више од 2,5 милиона година.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.