Фото: ГС
Голубови су одлични гласници због својих урођених навигационих способности које им омогућавају да се врате у своје гнијездо чак и километрима далеко. Није сасвим јасно како то раде.
Неки мисле да користе Сунце, док други вјерују да је то магнеторецепција кроз коју, уз помоћ магнетских честица, у горњем кљуну пресликавају свој положај, а неки чак мисле да за навигацију користе свој мирис или дословно прате свој кљун.
Захваљујући овим способностима, голубови су се одувијек користили за доставу порука. Они су чак кориштени за проглашавање побједника Олимпијских игара прије неких 3.000 година. Можда вам се тако не чини, али голубови су невјероватно интелигентна бића. Они су међу малим бројем врста бића која су положила тест огледала.
То је тест који мјери самосвијест одређивањем да ли животиња може препознати властити одраз у огледалу. Једина друга жива бића која су прошла овај тест самоспознаје су шимпанзе, бонобо мајмуни, орангутани, делфини, слонови и људи.
Птице обично нападају властити одраз, али не и голуб. Голубови могу прелетјети готово 1.000 километара у једном дану, а летове дуже од 1.500 километара забиљежиле су птице у такмичарским тркама голубова. Најбољи летачи међу голубовима лете брзином већом од 160 километара на сат. Стога су ови брзи голубови и те како пожељни међу богаташима.
Раније ове године тркачки голуб имена Армандо продат је кинеском ентузијасти за рекордних 1,1 милиона фунти. Голубови су велики обожаватељи заједничког родитељства, при чему и мама и тата дијеле бригу о својим птићима.
Чувају их наизмјенично инкубирајући јаја, а та подијељена одговорност чак иде и до храњења младунаца. И мушки и женски голубови производе масти и протеине који се користе за прехрану њихових потомака.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.