Фото: Почео Сабор у Гучи
Београд - Традиционални Сабор трубача у Гучи отворила је јутрос, оперска умјетница Радмила Бакочевић, која је и домаћин Сабора, химном манифестације “Са Овчара и Каблара”, а у пратњи трубачког оркестра Горана Ранковића, преноси Танјуг.
Заставу је свечано подигао Драган Глигоријевић, директор Међународног центра за унапређење туризма, а добродошлицу присутнима је пожелио и предсједник Саборског одбора и општине Лучани Младомир Сретеновић.
- Део мене никада није отишао одавде. Иако сам постала грађанин света, никада нисам престала да будем дете Драгачева - казала је Танјугу Бакочевићева.
Она је додала да овај сабор представља “душу једне регије, душу једног народа”, истакавши да је од првог такмичења које је одржано 1961. године Сабор добио оквире једног великог међународног, музичког догађаја.
Бакочевићева је открила нову плочу на споменику трубачу, коју је поклонила “Карић фондација”.
Према ријечима организатора, Сабор трубача у Гучи је један од догађаја који Србију чине јединственом на културолошкој и туристичкој мапи свијета, а “светковина трубе” Србију промовише у најбољем свјетлу, као земљу оптимизма, весеља и искреног гостопримства.
Драгачевски сабор је јединствено такмичење народних трубачких оркестара у свијету и најзначајнија манифестација свеукупног народног стваралаштва у Србији, а гости Сабора имаће прилику да прате “окршај” најбољих мајстора трубе.
На 52. Драгачевском сабору трубача на ће се такмичити 50 трубачких оркестара из Србије и иностранства, а у другим програмима наступити више од 1.000 учесника, најавили су раније организатори.
За овогодишњи Сабор стигло је преко 300 акредитација са свих континената и, први пут, из Индије, Јапана, Конга и Нигерије.
Будући да је Драгачевски сабор једна од најмасовнијх манифестација у региону, посјетиоции се као и претходних година очекују из свих крајева Србије, али и из Републике Српске, Македоније, Словеније, Аустрије, Пољске, Њемачке, Француске, Мађарске...
Данас ће бити отворене и прве изложбе ликовних радова сликара наиваца и посебна изложба под називом “Са преслицом кроз време” која ће приказати вишевјековно народно стваралаштво у Србији.
На Сабору организатори очекују више од пола милиона посјетилаца, улаз на манифестацију је бесплатан, а једино што ће се плаћати у Гучи је паркинг за возила који кошта 1.000 динара, за све дане манифестације, за шта је обезбијеђено 12 хектара.
На финалном трубачком такмичењу који прати стручни и жири публике, најбољи оркестри и солисти добиће звање “драгачевских побједника”, који ће им отворити пут на бројне домаће и свјетске фестивале.
Извођачи духовне српске музике браћа Теофиловић, фолк пјевачи Мирослав Илић и Светлана Ражнатовић неки су од музичара чији су концерти предвиђени у оквиру 52. драгачевског Сабора трубача.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.