Фото: Вријеме за темеље нове дворане
Бањалука - У дворани "Борик" постигнути су многи добри резултати, али су четири деценије оставиле трага на грађевини. Зато сматрам да Влада Српске озбиљно треба да размисли о изградњи нове дворане, коју дугујемо Бањалуци!
Ово је јуче на свечаности поводом 40 година од постављања камена темељца за Спортску дворану "Борик" изјавила министар породице, омладине и спорта Републике Српске Нада Тешановић.
- Предложићу Влади да сагледа могућности изградње нове спортске дворане у Бањалуци, а ја ћу дати све од себе да то буде реализовано - нагласила је Тешановићева.
Златни олимпијац Милорад Каралић, који је са Добривојем Селецом и Абазом Арсланагићем 24. септембра 1972. године положио камен темељац за изградњу "Борика", рекао је да су резултати са олимпијских игара у Минхену допринијели убрзаној изградњи овог спортског здања.
- Уз Београд и Сплит, Бањалука је имала најбоље спортисте у бившој Југославији, јер су донијели скоро 80 медаља са великих такмичења. Дворана је направљена у рекордном времену од двије године, управо када смо били на врхунцу спортских резултата, тако да смо све крунисали 1976. године освајањем Купа шампиона Европе - рекао је Каралић.
Замјеник бањалучког градоначелника Јасна Бркић нагласила је да је Бањалука град спорта, истичући да је потребно створити боље услове за спортисте.
- Реална могућност је да Бањалука у сљедеће четири године добије барем још једну спортску дворану. Наш храм спорта ће бити реконструисан, а град је кредитним задужењем обезбиједио нешто више од милион КМ за ту намјену - казала је Бркићева.
Директор Спортског центра "Борик" Манојла Зрнић истакао је да би реконструкција и санација СД "Борик" требало да почну у овој години.
- Овај храм спорта мора да се приведе намјени и прилагоди стандардима који су предвиђени за европски ниво за спортове који могу ту да егзистирају и одржавају такмичења - истакао је Зрнић.
Легендарна кошаркашица и освајач сребрне олимпијске медаље из Сеула 1988. године Слађана Голић изјавила је да је играла у многим дворанама широм свијета, али да "Борик" има посебно мјесто у њеном животу.
- Овдје сам дошла као дјевојчица 1976. године, желећи да направим велику спортску каријеру, а на овом мјесту одиграла сам и опроштајну утакмицу 2000. године - подсјетила је Голићева.
На свечаности је приказан документарни филм "Борик храм спорта" чији је аутор спортски новинар Слободан Бабић.
Предсједник Савјета за спорт града Бањалука Зоран Новаковић казао је да увијек осјећа велику одговорност када се обраћа славним бањалучким спортистима.
- Ово је прилика да са овог скупа покренемо иницијативу да сви бањалучки освајачи олимпијских, свјетских и европских медаља имају своју столицу у дворани "Борик" и да у њу само они могу сјести и нико други - казао је Новаковић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.