У Словенији вадимо визе за Свјетско првенство

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: У Словенији вадимо визе за Свјетско првенство

Виторија - Група на Европском првенству у Словенији нам је добра, али све су то квалитетне селекције, осим можда Летоније. Могуће да се пласирамо у четвртфинале и да касније обезбедимо пласман на Свјетско првенство у Шпанији, што и јесте циљ.

Ово је изјавио је репрезентативац Србије и кошаркаш Кахе Лаборал Немања Бјелица, а  пренијеле агенције.

Крило "орлова" ове сезоне један је од носилаца игре у екипи Каха Лаборал. Дочекао је, како каже, својих пет минута. Између осталог је и због тога је оптимиста и када је у питању Европско првенство у Словенији гдје ће ривали селекцији Србије бити Македонија, Литванија, Црна Гора, БиХ и Летонија.

- Будући да смо били у последњем шеширу, Србија је добила задовољавајућу групу, која на први поглед делује да је лака, али у ствари су све то одличне екипе. Рецимо, Црна Гора појачана Пековићем и Вучевићем биће једна од бољих селекција на ЕП. Једино се Летонци могу сврстати међу слабије, али и они нису лош тим и свакако могу да направе изненађење. Драго ми је што смо у групи са репрезентацијама из бивше СФРЈ и генерално нам је група добра. Наравно, никога не треба потцењивати, на шта ми и немамо право после протеклих квалификација - истакао је 24-годишњи Бјелица.

Селектор Душан Ивковић рекао је да је амбиција пласман на Свјетско првенство док је Бјелица нагласио да ће у том походу кључан бити почетак ЕП у Словенији.

- Могуће да се пласирамо у четвртфинале и да касније обезбедимо пласман на СП, што и јесте циљ. Прву утакмицу играмо са Литванцима и сматрам да ће она бити кључна за наставак такмичења. И у Пољској 2009. на старту смо савладали Шпанију и кренули смо у правом смеру, што је мало ко тада очекивао. Међутим, доста зависи и од тога у ком ће саставу Литванци доћи, хоће ли моћи да рачунају на најискусније. Имамо шансе да прођемо даље, али остало је још много времена до почетка ЕП - казао је Бјелица.

На почетку сезоне Немања је пружао изврсне партије, да би затим пропустио три меча због повреде листа. Сада је поново максимално спреман, што се најбоље видјело у другом колу Евролиге против Макабија, када је са пет тројки из осам покушаја био најзаслужнији за тријумф свог тима. Веома добар је био и у трећој рунди против, ипак, недораслог Бешикташа. То је врло битно за њега, пошто је Каха Лаборал позната као средина у којој се статус и име дуго граде, а Бјелица је заблистао у својој трећој сезони. Ове године српски кошаркаш у Ендеса лиги просјечно биљежи 11,8 поена и 6,2 скока, док у Евролиги има учинак од 10,4 поена и шест скокова.

- Дочекао сам својих пет минута. Ову сезону почео сам веома мотивисано. Имам бољи статус у екипи, саиграчи ме више поштују, али то је све последица вредног рада и труда који сам уложио. Тренирао сам јако две пуне године и то је сада почело да се исплаћује - додао је Немања.

Послије девет година на клупи клуба из Виторије тренер Душко Ивановић је отпуштен, а Бјелица за њега има само ријечи хвале.

- Све нас је затекла и изненадила одлука клуба да отпусти Ивановића, али то је живот. Једноставно, имали смо лошије резултате и по правилу је у таквим ситуацијама на тренеру највећа одговорност. То је тако, вероватно тренери и нису највећи кривци, али увек су најодговорнији за слабије резултате. О Душку Ивановићу могу да кажем све најбоље, много сам научио од њега. Човек је прави професионалац и код њега сам физички напредовао. Таман када сам се навикао и добио важну улогу у тиму, десило се то што се десило, али шта да се ради. Желим му све најбоље. Са новим тренером Жаном Табаком смо направили стварно феноменалну серију од 14 победа, али то је живот - закључио је Немања Бјелица.

"Тројка" или "четворка"

У репрезентацији Србије Бјелица, углавном, игра на позицији крила, док је ове сезоне у клубу скоро искључиво на мјесту "четворке".

- У суштини, мени је најважније да играм, а на којој позицији, то је на тренеру да одлучи. Могу да покријем више позиција, важно је да сам у служби екипе. Највише волим да играм са лоптом, последњих годину-две то можда и најмање радим, али добро. Са друге стране, научио сам да радим неке друге ствари. Сада имам много више скокова, чешће идем на скок, него што је то био случај док сам играо у Црвеној звезди - рекао је Немања.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.